A3 Haber

BM raporu: Türkiye’de yakalanan kokain yedi kat arttı

BM raporu: Türkiye’de yakalanan kokain yedi kat arttı

BM raporu: Türkiye’de yakalanan kokain yedi kat arttı
Mart 17
15:15 2023

Birleşmiş Milletler (BM), Covid-19 kapanmalarının ardından düşen uyuşturucu taleplerinin yeniden artmasıyla küresel kokain üretiminin 2021 ile 2022 arasında yüzde 35 artarak rekor seviyelere ulaştığını bildirdi. Türkiye’de yakalanan kokain miktarı ise 2021’de 7’ye katlandı.

Euronews’in haberine göre BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından hazırlanan rapor, küresel kokain üretiminin ciddi ölçüde arttığına işaret ediyor.

Uluslararası seyahat kısıtlamalarının arttığı Covid-19 salgını sürecinde uyuşturucu pazarı da daraldı. Sokağa çıkma yasakları sırasında gece kulüpleri ve barlar kapatıldığı için kokain talebi oldukça düştü.

Raporda, salgın esnasındaki kapanmaların ardından uyuşturucu talebinin yeniden arttığı ve kokain üretiminin rekor seviyelere ulaştığı kaydedildi. Buna göre kokainin ham maddesi olan koka ekimi, 2021 ile 2022 arasında yüzde 35 arttı.

Türkiye’de yakalanan kokain yedi kat arttı

Raporda Türkiye’nin kokainin geçiş ülkesi olma konumun son yıllarda arttığı kaydedildi. 2014 yılından beri Türkiye’de ele geçirilen kokain miktarının 7 kat arttığı ve 2021 yılında 2.8 ton kokain yakalandığı belirtildi.

Türkiye’ye gelen kokainin Batı Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden çıktığı kaydedildi. Karadeniz ve Balkan rotası üzerinden bu kokainin Batı ülkelerine gönderildiği belirtildi.

En büyük pazar Avrupa ve Kuzey Amerika

Rapora göre Batı ve Orta Afrika’da kaçakçılık için yeni merkezler ortaya çıkarken, uyuşturucu kaçakçıları tüketicilere teslimatta uluslararası posta hizmetlerini daha sık kullanmaya başladı.

En büyük kokain pazarının başında, sırasıyla Avrupa, Kuzey Amerika, Güney ve Orta Amerika ve Karayipler geliyor. Afrika ve Asya’daki pazarların “halen sınırlı” olsa da pazarın bu bölgelerde de genişleme potansiyeli bulunuyor.

Kokainin Avrupa pazarlarına geçişinde kullanılan Batı ve Orta Afrika’nın rolü, 2019’dan bu yana önemli ölçüde artıyor.

Batı Avrupa’da taş kokain kullanımı artıyor

Avrupa’ya erişim sağlanan transfer yollarında değişimler olsa da Kolombiya halen kaçakçılık yollarını domine ediyor.

Avustralya’da kokain tüketimi 2020 ortalarında zirveye ulaştı, ertesi yıl yüzde 50 düştü. Ancak 2021’in son birkaç ayında yeniden toparlanma eğilimi gösterdi.

Meksika ve Balkan ülkelerinden suç grupları, uyuşturucu maddeye erişimi kolaylaştırmak amacıyla üretim merkezlerine yakınlaştı.

Kokainin en güçlü ve en tehlikeli formu olan taş (Crack) kokain kullanımı, İngiltere, Belçika, Fransa ve İspanya da dahil olmak üzere birçok Batı Avrupa ülkesinde artış eğilimi gösterdi.

Ukrayna’da genişleyen pazar, geçen yıl şubat ayında Rusya ile başlayan savaşla birlikte daraldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER