A3 Haber

Gazeteci adaylar: Hasan Cemal HDP’den, Sedef Kabaş CHP’den milletvekili aday adayı oldu

Gazeteci adaylar: Hasan Cemal HDP’den, Sedef Kabaş CHP’den milletvekili aday adayı oldu

Gazeteci adaylar: Hasan Cemal HDP’den, Sedef Kabaş CHP’den milletvekili aday adayı oldu
Mart 25
18:04 2023

55 yıllık gazeteci Hasan Cemal, Emek ve Özgürlük İttifakı protokolünde HDP adına yer alan Yeşil Sol Parti listesinden milletvekili adayı gösterilecek.

HDP, Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti olarak seçimlere girme kararı almıştı.

Hasan Cemal’e milletvekili adaylığı teklifini, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan götürdü.

Siyaset, medya, demokrasi, askeri ve sivil vesayet konularının yanı sıra Kürt sorunu üzerine kitapları, Güneydoğu’dan Bekaa’ya, Kandil’den Avrupa’ya uzanan röportaj ve yazılarıyla da bilinen Cemal, eşi Ayşe Cemal ile birlikte yaptığı değerlendirmenin ardından Buldan’ın ilettiği milletvekili aday adaylığı teklifini kabul etti.

Emek ve özgürlük ittifakında Yeşil Sol Parti dışında Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) yer alıyor.

Sedef Kabaş CHP’den adaylık için başvurdu

Gazeteci Sedef Kabaş, katıldığı programda CHP’den milletvekili aday adayı olduğunu duyurdu. Kabaş, “Çok ama çok çalışmak gerekecek. Belki o dönemde bizim gibiler de o sorumluluğu alacak. Elini o taşın altına koyacak” dedi.

Sedef Kabaş da TELE 1’de Gazeteciler Masası adlı programda CHP’den aday adayı olduğunu duyurdu.

“Her gün bir kadının katledildiği bir Türkiye’de zulüm var” diyerek sözlerine başlayan Kabaş, “Çocuklara tecavüz edilen ve bunları dümen altı edilmeye çalıştığı bir taraf var, böyle bir zihniyet var. Diğer tarafta da toplumsal cinsiyet eşitliği olsun, kadına şiddet durdurulsun, İstanbul Sözleşmesi kalkmasın, 6284 sayılı kanun bir pazarlık konusu olmasın diyen bir taraf var. Biz şimdi ikisine de eşit şekilde mi davranacağız? Dolayısıyla tarafıyım… Adaletten taraf, hukuktan taraf, insanlıktan taraf, vicdandan taraf, milli ve manevi değerlerden taraf. Bundan sonra yaptığım gazeteciliğin aktivist gazeteciliğe döndüğünü gördüğüm bir dönemden geçiyorum yaşadıklarımdan ötürü… Hep diyoruz ya, ‘kadınlar siyasette olsun, gençler siyasette olsun’ bunun için bir sorumluluk almak gerekiyorsa, Türkiye’nin bu kadar zor dönemi sonrası ki seçim sonrası her şey çok güzel olacak ama hiçbir şey kolay olmayacak. Çok ama çok çalışmak gerekecek. Belki o dönemde bizim gibiler de o sorumluluğu alacak. Elini o taşın altına koyacak” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER