A3 Haber

Bahçeli Tantan’ı adres gösterdi; Tantan’dan yanıt gecikmedi

Bahçeli Tantan’ı adres gösterdi; Tantan’dan yanıt gecikmedi

Bahçeli Tantan’ı adres gösterdi; Tantan’dan yanıt gecikmedi
Mart 26
18:06 2023

Hüda Par ile Hizbullah arasındaki ilişki nedeniyle sık sık eleştirilerin hedefi olan Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sessizliğini bozdu. Bahçeli Hizbullah Hüda Par arasındaki ilişki için dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ı adres gösterirken, Sadettin Tantan’dan yanıt gecikmedi. Tantan, “Başbakan Yardımcı olarak olaylara şahit olmuş biri. Nasıl bunları söyleyebiliyor anlamak mümkün değil” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’na katılan ve Hizbullah’la olan ilişkisi nedeniyle tepki gören HÜDA-PAR’a sahip çıktı. “İkna edici bir bağ tesadüf edilmemiştir” diyen Bahçeli, topu dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a attı.

Hüda-Par’ın Cumhur İttifakı’na katılması sonrası tepkiler sürerken, ittifakın en büyük ikinci ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

  • Son günlerde Hür Dava Partisi ekseninde temerküz ve tezahür eden sanal tartışmalar, maksatlı polemikler, Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan asılsız ve ahlaksız isnatlar tarafımızca dikkatle takip edilmektedir.
  • Kaldı ki Hür Dava Partisi’nin hiçbir terör örgütüyle bağ ve bağlantısı olmadığı açıklanmış ve muhataplarınca da ifade edilmiştir. Sık sık gündeme taşınan Hizbullah terör örgütünün ise nasıl ve ne zaman çökertildiği malumdur, bu hususta da, ara sıra vermiş olduğu beyanlarla “emperyalist güçlere karşı oyunu bozacak Türk milletidir” görüşünü paylaşan eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın kamuoyuna açıklama yapması boynunun borcudur.
  • Her fırsatta konuşmayı alışkanlık haline getiren Sayın Tantan’ın bu konuda sessizliğe gömülmesi, bakanlık sorumluluğunu üstlendiği dönemde Hizbullah terör örgütüne karşı hangi operasyonel faaliyetlerin yapıldığını dürüst şekilde paylaşmaktan şu ana kadar imtina etmesi doğru değildir.
  • 57’inci Hükümet döneminde, 17 Ocak 2000 tarihinde Hizbullah’a yapılan seri ve kapsamlı operasyonlarda hunhar militanlar ve örgüt lideri etkisiz hale getirilmiştir.
  • Beykoz vakası sonrası, Türkiye çapında icra edilen arama, kurtarma, baskın ve yakalama süreçlerinde 200’ün üzerinde mezar Hizbullah terör örgütünün hücre evlerinde tespit edilmiştir.
  • Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı alan Hür Dava Partisi’nin ise 19 Aralık 2012 tarihinde kurulduğu bilinen bir gerçektir.
  • Hizbullah terör örgütüyle Hür Dava Partisi arasında berrak bir ilişkiye, bu çerçevede ikna ve tevsik edici bir bilgiye bu zamana kadar tesadüf edilmemiştir.

Tantan’dan yanıt gecikmedi

Sadettin Tantan, Hür Dava Partisi’nin hiçbir terör örgütüyle bağ ve bağlantısı olmadığı yönünde açıklama yapan ve “Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın kamuoyuna açıklama yapması boynunun borcudur” diyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye SÖZCÜ TV canlı yayınında yanıt verdi:

  • HÜDA-PAR’la Hizbullah arasında tabi ki bağ vardır. İsimleri tek tek saymaya gerek yoktur. 57. hükümet döneminde Hizbullah evlerinin nasıl ortaya çıkarıldığına, Gaffar Okkan’ın nasıl öldürüldüğüne, Başbakan Yardımcısı olarak şahit olmuş biri. Bunları nasıl söyleyebiliyor anlamak mümkün değil.
  • HÜDA-PAR’ın alt yapısının kimlerden oluştuğunu gazetelerde, televizyonlardan bir bir saydık. Paraların kimden geldiği biliniyor. Oradaki faaliyetleri nasıl ortaya çıkardığımızı yakinen takip eden bir isim Bahçeli. İnanarak söylediğini düşünmüyorum yeniden parlamentoya girebilme kaygısıyla söylediğini düşünüyorum.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER