A3 Haber

İYİ Parti’nin seçim beyannamesinin detayları: Geçici sığınmacı statüsü kaldırılacak

İYİ Parti’nin seçim beyannamesinin detayları: Geçici sığınmacı statüsü kaldırılacak

İYİ Parti’nin seçim beyannamesinin detayları: Geçici sığınmacı statüsü kaldırılacak
Nisan 15
14:55 2023

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin adalet, kalkınma, tarım, ekonomi, sağlık, eğitim ve terörle mücadele ile ilgili daha önce kamuoyuyla paylaştığı politikalarının yer aldığı seçim beyannamesini yarın açıklayacak. Beyannamede en dikkat çeken vaat, geçici sığınmacı statüsünün kaldırılması oldu.

Türkiye’nin gözü 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerdeyken partilerin seçim beyannameleri de açıklamaya başladı.

Akşener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel seçimlerine hazırlanan partisinin seçim beyannamesini yarın ATO Congresium’da 600 milletvekili adayının katılımıyla açıklayacak.

Beyannamede, partinin kuruluşundan bu yana adalet, kalkınma, tarım, ekonomi, sağlık, eğitim ve terörle mücadele konularında kamuoyuyla paylaşılan politikalar ile ortaya koyduğu hedefler yer alacak.

Beyannameden satır başları şöyle:

  • Afetlere karşı önlemler ve bu yöndeki projelere geniş yer verilen beyannamede, bu kapsamda olası depremlere hazırlık amacıyla hızlı sonuç alınabilecek kısa ve orta vadeli master planlar hazırlanacağı bilgisi paylaşılıyor.
  • Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı kurulması vaadinin de yer aldığı beyannamede ayrıca, Maraş merkezli depremlerden etkilenen illerde sürdürülebilir yaşamın sağlanması ve iktisadi faaliyetlerin yeniden başlaması hedefi doğrultusunda hazırlanan “İnsani Sanayi Bölgeleri Projesi” dikkati çekiyor.
  • Beyannamede Suriyeli ve diğer ülke uyruklu mültecilere göçmenlere yönelik politikalara ağırlık verildi.
  • Bu kapsamda Türkiye’nin demografik yapısını ve milli kimliğini koruma hedefli hazırlanan “Milli Göç Doktrini” ile “Açık Kapı-Açık Hudut” politikasına son verileceği, “geçici sığınmacı statüsü”nün kaldırılacağı beyannameye yansıdı.
  • Beyannamede, bu çerçevede oluşturulan strateji belgesi ve eylem planıyla Türkiye’deki Suriyelilerin 2026’ya kadar kademeli olarak ülkelerine dönüşüne ilişkin politikalara yer verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER