A3 Haber

Kapalıçarşı’da altın hareketliliği: Satışlar ikiye katlandı

Kapalıçarşı’da altın hareketliliği: Satışlar ikiye katlandı

Kapalıçarşı’da altın hareketliliği: Satışlar ikiye katlandı
Mayıs 11
09:11 2023

Geçen haftalarda artan döviz talebiyle gündeme gelen Kapalıçarşı’da bu sefer de altın hareketliliği yaşandığı haberleştirildi. Altın satışlarının son haftalarda ikiye katlandığı belirtildi.

Ekonomim’den Yener Karadeniz’in haberine göre, banka promosyonları, EYT tazminatı ve bayram ikramiyesini alan çalışanların yanı sıra gelirini enflasyon karşısında korumak isteyen vatandaşlar, çarşının yolunu tuttu ve yatırımlık altın satan kuyumcuların önünde adeta kuyruk oluşturdu.

Hareketlilik sadece Kapalıçarşı ‘da değil, çarşı dışında faaliyet gösteren noktalarda da benzer şekilde gerçekleşti. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Ramazan ayının ikinci haftasından itibaren talebin hızlandığına dikkati çekerek satışların yüzde 30 artış gösterdiğini kaydetti. Kapalıçarşı esnafı ise son haftalarda satışların ikiye katlandığını dile getirdi.

560 yılı aşkın tarihi bulunan ve 2 bin 500’e yakın mağazaya ev sahipliği yapan Kapalıçarşı, geçtiğimiz ay rekor seviyeye yükselen döviz talebi ile gündeme gelmişti. Demir sandıklar ile dövizlerin taşındığı çarşı, şimdilerde döviz değil fiziksel altın talebi ile gündemde. Söz konusu değişimi yerinde gözlemlemek için ziyaret ettiğimiz Kapalıçarşı’da tekerlekli demir sandık trafiğinin yok denecek kadar azaldığını gördük. Onun yerini ise yatırımlık altın satan kuyumcuların önünde zaman zaman oluşan kuyruklar almıştı.

45 bin metrekarelik alan üzerine kurulu çarşıda 800 civarında kuyumcu esnafı bulunuyor, ancak bunların büyük bir bölümü işçiliğin yoğun olduğu takı satışı gerçekleştirirken kalanlar ise yatırımlık altın alış satışı gerçekleştiriyor. İşte o kuyumcuların günün her saatinde neredeyse hiç boş kalmıyor. Görüştüğümüz esnaf da altın fiyatlarında yaşanan artış ve seçim sonrası dolar kurunda beklenen yukarı yönlü hareketin etkisi ile işlerin son haftalarda ikiye katlandığını dile getirdi.

Altın talebinin rekor seviyelere çıkmasıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerine göre bu yılın ocak-nisan döneminde Darphane’nin altın üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 316 artarak 12 milyon 649 bin 312 adete ulaştı. 2022 yılının aynı döneminde bu rakam 3 milyon 37 bin 276 adet olarak gerçekleşmişti.

Artan altın talebine rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) iç talebi karşılamak için rezervlerinden altın satmaya başlamasıyla altın ithalatı gerilemişti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ocakta 5,2 milyar dolar işle tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselen altın ithalatı, şubatta 4,2 milyar dolar ve mart ayında da 1,9 milyar dolara kadar geriledi.

TCMB’nin altın rezervi nisan ayının sonunda 46,4 milyar dolara kadar gerilemişti. Rezerv, son üç haftada 6,2 milyar dolar azaldı.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER