A3 Haber

Süleyman Soylu bu kez Oy ve Ötesi’ni hedef gösterdi

Süleyman Soylu bu kez Oy ve Ötesi’ni hedef gösterdi

Süleyman Soylu bu kez Oy ve Ötesi’ni hedef gösterdi
Mayıs 19
17:42 2023

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sandık sonuçlarını takip eden Oy ve Ötesi Derneği’ni hedef gösteren Soylu, derneğin sandıklarda anarşizme yol açıp sandık başkanlarını ve üyelerini tehdit ettiğini söyledi. CHP İstanbul İl Başkanı’nı da değinen Soylu, “CHP, PKK ve Kandil ile yakınlaşmasının faturasını gördü. Anladığım kadarıyla yeni bir ocak teşkilatı kuracaklar. Başına da İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu getirecekler.” dedi.

Kesin olmayan sonuçlara göre AKP’den İstanbul milletvekili seçilen Soylu, TGRT canlı yayınında kanalın Ankara Temsilcisi Ercan Gürses’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Her sandığın yeni bir seçim olduğunu ifade eden Soylu, Cumhur İttifakı’nın bu seçimlerde 323 sandalye aldığını anlattı.

Milletin özellikle seçimden önce Millet İttifakı’nın bir araya gelme sebebi olan parlamenter sisteme dönme arzusunu reddettiğini dile getiren Soylu, “Millet, ‘Ortaya konulan yönetim tarzını benimsiyorum’ dedi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devam etmesine karar verdi. Böylece Millet İttifakı en önemli dayanaklarından bir tanesinden yoksun kaldı.” diye konuştu.

Soylu, 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ndeki katılım oranına dikkati çekerek, Türkiye’nin dünyada seçime en çok katılım sağlayan ülke olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, büyük olgunlukla süreci yönettiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Şimdi ikinci tura gidiyoruz. CHP, PKK ve Kandil ile yakınlaşmasının faturasını gördü. Anladığım kadarıyla yeni bir ocak teşkilatı kuracaklar. Başına da İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu getirecekler. Yani milliyetçi-sağcı bir ocak kurma hassasiyetine girişmişler. Bunların hepsi acınası işler. CHP ve onun bileşenleri çok net şekilde türbe ziyaretlerinden vazgeçti, daha ziyade Kandil siyasetinin önemli argümanını ortaya koydu ve bundan da çekinmediler. PKK elebaşı Murat Karayılan ne dediyse Kılıçdaroğlu aynısını söyledi.”

Bakan Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçim günü doğru olmayan bilgiler verdiğini anlatarak, “Akşam çıkıp televizyonlarda ‘seçimi biz kazandık…’ Karşı taraf veya işte Anadolu Ajansına kabahat bulmak… Ondan sonra peki Yüksek Seçim Kurulu, Anadolu Ajansına gelen veriler nereden geldi? İlk gelen veriler, hep kırsaldan gelir. Bu, yıllardan beri böyledir. Kırsal verilerde de AK Parti öndedir. Şehir merkezleri verileri geldiği zaman, veriler biraz daha birbirlerine yaklaşmaya başlarlar. Uzun yıllardan beri bu böyle.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu ve Yavaş’ın özür dilemesi gerektiğini belirten Soylu, “Onlar özür dilemiyorlarsa ben onlardan sorumlu biri olarak özür diliyorum. Onların disiplininden de sorumluyum. Anayasanın verdiği bir yetkiyle bunu söylüyorum.” dedi.

Sanık sonuçlarını takip eden Oy ve Ötesi Derneğine değinen Soylu, bu derneğin sandıklarda anarşizme yol açıp sandık başkanlarını ve üyelerini tehdit ettiğini söyledi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER