A3 Haber

Almanya Başbakanı Scholz, “NATO müttefiki” Erdoğan’ı Berlin’e davet etti

Almanya Başbakanı Scholz, “NATO müttefiki” Erdoğan’ı Berlin’e davet etti

Almanya Başbakanı Scholz, “NATO müttefiki” Erdoğan’ı Berlin’e davet etti
Mayıs 29
21:02 2023

Erdoğan’ı tebrik için telefonla arayan Scholz, Doğu Akdeniz, NATO ve Türkiye-Avrupa Birliği gibi konuları ele almak üzere Cumhurbaşkanı’nı Berlin’e davet etti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanarak yeniden göreve seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etti.

DW Türkçe’nin haberine göre Alman hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre Scholz görüşmede NATO müttefiki olan iki ülke arasındaki “sıkı bağlılığa” vurgu yaptı.

Açıklamada, “Her iki lider de, iki hükümet arasındaki işbirliğine taze bir güç ile yaklaşma ve ortak öncelikleri erkenden belirleme konusunda hemfikir” denildi.

“Doğu Akdeniz’deki iyi gelişmeler, NATO’ya ilişkin bekleyen güncel kararlar ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler” konularında iki liderin birlikte çalışmak istediği belirtilerek, “Bu amaçla Başbakan tekrar seçilen Cumhurbaşkanı’nın ilk ziyaretini yapması için Berlin’e davet etti” ifadesi kullanıldı.

Scholz, Pazar akşamı seçim sonuçlarının belli olmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden bir tebrik mesajı yayınlamıştı. “Almanya ve Türkiye yakın ortak ve müttefiktir, toplumsal ve ekonomik olarak da birbirimize güçlü bir şekilde bağlıyız” diyen Scholz, “Şimdi ortak konularımızı taze bir güç ile ileriye götüreceğiz” ifadesini kullanmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER