A3 Haber

Erdoğan, Mehmet Şimşek’le görüştü: Ekonominin başına mı getirecek?

Erdoğan, Mehmet Şimşek’le görüştü: Ekonominin başına mı getirecek?

Erdoğan, Mehmet Şimşek’le görüştü: Ekonominin başına mı getirecek?
Mayıs 29
22:04 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üçüncü kez seçilmesinin ardından AKP’nin eski Maliye bakanı Mehmet Şimşek’le görüştü.

Görüşmeyi Bloomberg muhabiri Fırat Kozok, Twitter’dan duyurdu. Kozok, başka bilgi vermedi.

Bloomberg muhabiri Kerim Karakaya da görüşmenin Ankara’da olduğunu, Erdoğan’ın cuma günü yeni kabineyi açıklamasının beklendiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Reuters’ın 16 Mart’ta geçtiği haberde “Erdoğan’ın bir şekilde Mehmet Şimşek’le ekonomideki sıkıntılı dönemi aşmak istediği” yazılmıştı. Erdoğan’ın yeniden ekonominin başına getirmek için 20 Mart’ta bir araya geldiği Şimşek, aktif siyaseti düşünmediğini açıklayarak teklifi reddetmişti. Şimşek’in sağlık sorunları olduğu ve Britanya’nın başkenti Londra’da çalıştığı şirketlerle sözleşmesi nedeniyle de Türkiye’ye aktif siyaset için gelmeyeceği belirtilmişti. Bunun yanında Şimşek, seçimden iki gün önce Ankara’da yaşadığını, zamanının Londra ve Dubai gibi finans merkezlerinde geçtiğini, sağlığının da yerinde olduğunu bildirmişti.

14 Mayıs seçimlerinden önce Mehmet Şimşek ismi birçok kez seçim sonrasında oluşturulacak yeni kabinede yer alacağı haberleri ile gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, eski bakan Mehmet Şimşek’in yeni kabinede görev alacağı yönündeki iddiaları değerlendirmiş, “Mehmet Bey bu süreçte dolaylı olarak destek verdi. Bundan sonra da verecek.” ifadelerini kullanmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER