A3 Haber

Reuters haber ajansı: Kılıçdaroğlu’na yönelik baskı artıyor

Reuters haber ajansı: Kılıçdaroğlu’na yönelik baskı artıyor

Reuters haber ajansı: Kılıçdaroğlu’na yönelik baskı artıyor
Mayıs 30
13:54 2023

Reuters, seçimden sonra CHP’de başlayan genel başkanlık tartışmasını “Seçim mağlubiyetinden sonra Kılıçdaroğlu’na baskı artıyor” başlığıyla haberleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında seçimi kaybetti. Parti içinde değişim talepleri de artmaya başladı. Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa veda edip etmeyeceği soruları yükselirken, Kılıçdaroğlu cephesinden “yola devam” mesajı geldi.

Adı genel başkan adayları arasında geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da dün “değişim” mesajı vermişti.

Reuters haber ajansı, seçimden sonra CHP içinde yaşananları özetleyen bir haber hazırladı.

“Seçim mağlubiyetinden sonra Kılıçdaroğlu’na baskı artıyor” başlığıyla yayımlanan haberde son üç günde yaşananlar özetlendi.

Haberde “Kılıçdaroğlu, liderliği ve Mart 2024’te düzenlenecek yerel seçimler öncesinde muhalefet ittifakının korumanın zorluğu hakkında sorularla karşı karşıya” dendi.

Reuters, bazı uzman görüşlerine de yer verdi.

Reuters’a konuşan ekonomist Atilla Yeşilada, “CHP ve İYİ Parti artık (Kılıçdaroğlu’nun) liderliğine tahammül edebilir mi bilmiyorum” dedi.

Uluslararası ilişkiler profesörü Zeynep Alemdar, Kılıçdaroğlu’nun işbirliğine açık bir lider olmaya çalıştığını ancak müttefiklerinin Kılıçdaroğlu’na çok az katkıda bulunduğunu söyledi: “Ne kendileri ne de Kılıçdaroğlu için hiçbiri oylarını artırmamış görünüyor.”

Siyaset bilimi profesörü Emre Erdoğan da muhalefetin seçim kaybının büyük bir ittifak kurmayı zorlaştırdığını ancak bunun yerel seçimlerde başarı için gerekli olduğunu dile getirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER