A3 Haber

TBMM’de 28’inci dönem başladı: Vekiller yemin etti

TBMM’de 28’inci dönem başladı: Vekiller yemin etti

TBMM’de 28’inci dönem başladı: Vekiller yemin etti
Haziran 02
15:58 2023

TBMM’nin 28’inci yasama dönemi törenle başladı. En yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’teki oturumu yönetirken, milletvekilleri Anayasa’da yer alan yemin metnini okudu.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından milletvekilleri 28’inci Dönem 1’inci Yasama Yılı’nın açılış törenine katıldı. En yaşlı TBMM üyesi olması nedeniyle geçici başkan sıfatıyla Devlet Bahçeli’nin yönettiği oturuma Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katıldı. Milletvekilleri, Anayasa’da yer alan yemini ederek görevlerine başlamış oldu.

Devlet Bahçeli’nin açılış konuşması şu şekilde:

28’inci Dönem TBMM’nin ilk gündem maddesi olan ant içme törenine geçmeden hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Egemenliğine yegane sahibi büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Bu yeni dönemin ülkemize, milletimize, milletvekillerimize, siyaset ve demokrasi hayatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 13’üncü Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyor, üstün başarılar diliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü, TBMM’nin 103’üncü yıldönümünü kucaklamanın, geçiminin hatıralarını geleceğin hedefleriyle kaynaştırmanın heyecanını yaşıyoruz. 28’inci Dönemde görevde alacak siz arkadaşlar tarihi bir sorumluluğu üstlenmiş durumda.

Gazi Meclis kurucu niteliğiyle ordular tanzim ve temin etmiş, siyaset ve diplomasi mücadeleleri yürütmüştür. Milli ve üniter devleti Cumhuriyetin faziletleriyle bütünleştirmiştir. Milletimizin egemenlik, vesayet ve velayeti tektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1 Mart 1923’te ‘Millet önünde onun hak ettiği bağımsızlığın önünde, her kuvvet ancak milletin irade ve amaçlarına uymak şartıyla yaşayabilir. Milletin irade ve amaçlarına uymayanların sonu çökmedir.’

Her anının tarih olduğu bir hayat akışını millet lehine çevirmenin, gelecek nesillere müreffeh bir Türkiye emanet etmeye tek yürek olarak kenetlenmeliyiz. Devletimizin kurucusu, ilk Meclis Başkanımız, ilk Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm milletvekillerimize, aziz şehitlerimize rahmetler niyaz ediyorum.

Yüksek heyetinizi bir kez daha selamlıyor, ant içme törenine geçiyorum…

Vekiller yemin etti

Milletvekili yemin metni şu şekilde:

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

Bahçeli’nin Anayasa’da yer alan metni okuyup 28. dönemin ilk yeminini etmesinin ardından tüm vekiller sırayla yemin etti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER