A3 Haber

AFAD selin vurduğu dört ildeki son durumu paylaştı: İki ölü, bir kayıp…

AFAD selin vurduğu dört ildeki son durumu paylaştı: İki ölü, bir kayıp…

AFAD selin vurduğu dört ildeki son durumu paylaştı: İki ölü, bir kayıp…
Haziran 05
19:15 2023

AFAD Amasya, Samsun, Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan sel dolayısıyla ekiplerin müdahalesinin sürdüğünü açıklarken, iki kişinin hayatını kaybettiğini ve bir kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Karadeniz’de iki gündür süren sel felaketi ile ilgili olarak AFAD’dan açıklama geldi. Açıklamada Amasya, Samsun, Sinop ve Kastamonu’da yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle sel ve su baskınlarının meydana geldiği belirtilerek, “Gelen ihbarlara, AFAD ekiplerimizle emniyet, jandarma, itfaiye, DSİ, ilçe özel idare, KGM, 112, UMKE, Kızılay, YEDAŞ ve belediye ekiplerince müdahale çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir” denildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada Amasya, Samsun, Sinop ve Kastamonu’daki son durumlar bildirildi. Yapılan açıklamada şu ana kadar iki can kaybının olduğu bir kişiyi ise arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

İşte o duyuru:

AMASYA
04.06.2023 tarihinde saat 16:50 sularında başlayan yoğun yağış nedeniyle Amasya-Erzincan karayolunun 20.km’si Kışlacık mevkisinde 17:00 sularında meydana gelen sel nedeniyle karayolu ulaşıma kapanmıştır. Karayolu ekiplerinin çalışmaları sonucu 22.00 itibariyle ulaşım tek yönlü olarak trafiğe açılmıştır.
Saat 16:50 sıralarında Amasya Merkez Kışlacık Köyü Yukarı Şelale mevkiinde 3 vatandaşımızın aracı aşırı yağış nedeniyle sele kapılmıştır. 1 vatandaşımız kurtarılmış olup, 1 vatandaşın cansız bedenine ulaşılmıştır, 1 vatandaşın aranmasına devam edilmektedir.
SAMSUN
05.06.2023 tarihinde Ladik ilçesi Tüfeklidere Mahallesinde köprüde bir aracın mahsur kaldığı ve aracın içinde vatandaşın bulunduğu bilgisi alınmış olup, mahsur kalan vatandaş kurtarılmıştır.
Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde eğitime 1 gün ara verilmiştir.
Ladik İlçesi Alıçlı Mahallesinde sele kapılan 1 vatandaşın cansız bedenine ulaşılmıştır.
SİNOP
Yoğun yağışlar neticesinde Ayancık ilçesi Ayancık yolu üzeri Yeniçam mevkiinde derede taşma meydana gelmiştir.
Alınan bilgiye göre herhangi bir can kaybı ve yaralanma bulunmamaktadır.
Ayancık ilçesi Kestanelik köyünde mahsur kalan 8 kişi güvenli noktaya alınmış olup Sinop-Ayancık karayolu Şerefiye Köyü mevkiinde köprü tıkanması sonucu yolda su taşkını meydana gelmiş, köprünün altı temizlenmiştir.
Sinop merkez ile karayolu ulaşımı açık durumdadır, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için İl Özel İdare ekipleri çalışmalarını sürdürmektedir.
Çankırı, Karabük, Bartın, Zonguldak, Bolu ve Düzce illerinden motopomp, vidanjör, kamyon, ekskavatör takviyesi ve arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere personel görevlendirilmiştir.
KASTAMONU
04.06.2023 Pazar günü akşam saatlerinden itibaren meydana gelen sağanak yağış Bozkurt, Çatalzeytin ilçelerinde etkili olmaktadır.
An itibarıyla can ve mal kaybı olmadığı bilgisi bildirilmiştir.
Bozkurt ilçesinde ulaşımda aksama, Çatalzeytin ve Abana ilçelerinde dere taşması meydana gelmiştir. Bozkurt Bayramgazi köyünde 1 araç sele maruz kalmıştır. Bayramgazi yolu tedbir amacıyla kapatılmıştır.
Çatalzeytin ilçesi Paşalı köyü ve Sırakonak köyü bağlantısı heyelan sebebiyle kopmuş olup, ulaşımda oluşacak riskten dolayı Jandarma ekipleri şerit çekerek önlem alınmıştır.
Abana ve Bozkurt ilçelerinde 5 binada su tahliye çalışmaları devam etmektedir.
Toplam 30 köye elektrik verilememekte, İnebolu ilçesinde 1 köyde haberleşme arızası bulunmaktadır.
Kastamonu genelinde 38 köy yolu ulaşıma kapalı olup, ilçelere ulaşım sağlayan ana arterlerde bir sıkıntı bulunmamaktadır.
Abana ilçesinde Hacıveli istikametinde su birikintisi sebebiyle ulaşım geçici süre kesilmiştir. Yolda tahliye çalışması sürmektedir. Abana Bozkurt arası ilçede su birikintisinden dolayı kısmen ulaşım durmuştur. Çatalzeytin Paşalı ve Yunuslar köyünde su taşkınları sonrası meydana gelen zararlar giderilmiştir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER