A3 Haber

DİSK-AR: TÜİK, milyonlarca emekçinin geliriyle oynadı

DİSK-AR: TÜİK, milyonlarca emekçinin geliriyle oynadı

DİSK-AR: TÜİK, milyonlarca emekçinin geliriyle oynadı
Haziran 05
14:16 2023

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), TÜİK’in seçim öncesinde ücretsiz verilen doğal gazı “sıfır fiyat” olarak değerlendirerek aylık enflasyonu yüzde 0,04 açıklaması için “Milyonlarca emekçinin geliriyle oynadı” ifadesini kullandı.

Enflasyon madde sepeti için yüzde 2,9 ağırlığı olan doğal gazın fiyatı sıfır kabul edildiği için aylık enflasyon yüzde 0,04 olarak açıklandığını hatırlatan DİSK-AR, “Ocak-Mayıs dönemi beş aylık enflasyon oranı yüzde 15,2 olarak açıklandı. Temmuz 2023’te açıklanacak enflasyon oranında da aylık 25 m3 doğalgaz fiyatı düşülerek hesaplama yapılacak. Yaz aylarında doğalgaz tüketimin düşmesi nedeniyle bu durum da enflasyonda aşağı doğru bir baskı yaratacak ve muhtemelen Haziran 2023 enflasyonu da beklenen ve yaşanandan düşük çıkacak. Böylece Temmuz 2023’te altı aylık enflasyona göre zam alacak işçiler büyük kayba uğrayacak” değerlendirmesini yaptı.

TÜİK’in “sıfır fiyat” uygulaması ile çalışanların ekmeğini oynadığını vurgulayan DİSK-AR açıklamasında, “Doğalgaz bedelinin bir bölümünün veya tamamının Hazine tarafından karşılanması bir gelir desteği, sübvansiyondur. Bu tip desteklerin enflasyon hesabından düşülmesi bu desteklerin yarattığı ek gelirin enflasyon hesaplaması yoluyla geri alınması anlamını taşır ve gelir desteklerini anlamsız kılar. TÜİK enflasyonu hesaplarken benimsediği doğalgazda sıfır fiyat uygulamasıyla gelir destekleri ve sübvansiyonların yaratacağı olumlu etkiyi de sıfırlamaktadır. Bu kabul edilemez” denildi.

2023 Mayıs ayında tüketici fiyatlarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 0,04, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,26, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 63,7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,5 olarak gerçekleşmişti.

TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken DİSK-AR, TÜİK’in ham verilerinden yaptığı hesaplamayla gıda enflasyonunun ortalama yüzde 52,5 olarak olduğunu hesapladı. Emeklilerde gıda enflasyonu yüzde 66,9 oldu. Üçüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 57,1 olurken, düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 67,7, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubun gıda enflasyonu ise yüzde 77,5 olarak gerçekleşti.

Dördüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 52 olurken, en yüksek gelir grubunun gıda enflasyonu ise yüzde 38,6 oldu. Böylece en yoksul gelir grubu yüzde 38 oranında gıda enflasyonu hissederken, en yüksek gelir grubu ise yüzde 77 oranında gıda enflasyonu hissetmiş oldu.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER