A3 Haber

Sanayi üretimi azaldı: TÜİK verilerine göre çarklar yavaşladı

Sanayi üretimi azaldı: TÜİK verilerine göre çarklar yavaşladı

Sanayi üretimi azaldı: TÜİK verilerine göre çarklar yavaşladı
Haziran 09
11:14 2023

Sanayi üretim endeksi, Nisan’da aylık bazda yüzde 0.9, yıllık bazda yüzde 1.2 azalış gösterdi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 9.7 düşüş gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Nisan takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1.2 düştü.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Nisan’da madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4.3 gerilerken, imalat sanayi sektörü endeksi aynı kaldı.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 9.7 düşüş oldu.

Aylık bazda da düştü

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Mart ayına kıyasla yüzde 0.9 düştü. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, nisanda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.5 artış kaydetti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER