A3 Haber

Mehmet Şimşek’ten patronlara güvence: Kaygılanmayın, Merkez Bankası ile BDDK uyumlu çalışacak

Mehmet Şimşek’ten patronlara güvence: Kaygılanmayın, Merkez Bankası ile BDDK uyumlu çalışacak

Mehmet Şimşek’ten patronlara güvence: Kaygılanmayın, Merkez Bankası ile BDDK uyumlu çalışacak
Haziran 17
11:16 2023

TÜSİAD ve Bankalar Birliği yöneticileriyle görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, yapılması gerekenlerin zaman alacağını belirterek, “Kaygılanmayın, BDDK ve Merkez Bankası uyumlu çalışacaklar, bunu yakında göreceksiniz” dediği bildirildi.

Türkiye’de yeni ekonomi yönetiminin nasıl bir rota izleyeceği merakla beklenirken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, dün İstanbul’da görüştüğü TÜSİAD ve Bankalar Birliği yönetim kurulu üyelerinden, atılacak adımlar için “sabır istediği” öğrenildi.

10 Haber’den Erdal Sağlam’ın aktardığına göre görüşmede, acil alınması gereken, düzeltilmesi gereken birçok konu hakkında yoğun taleplerle karşılaşan Şimşek, yapılması gerekenlerin zaman alacağını belirterek, “Keşke yerel seçimler yarın olup bitseydi” yorumunda bulundu.

Toplantıya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Şimşek’in her iki toplantıya da yalnız katıldığı, yanında ekonomi yönetiminden kimse olmadığı ve notlar aldığını belirtti. Kaynaklara göre, hem TÜSİAD hem de bankacıların, yeni ekonomi kadrolarının bir türlü oluşturulamamasının tedirginliğe yol açtığını, liyakatlı yeni isimlerin bir an önce görülmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, buna karşılık gelecek hafta dört bakan yardımcısı atayacağını belirterek, “Gördüğünüz zaman siz de beğeneceksiniz, iyi isimler atanacak” dedi.

BDDK gibi önemli kurumlara yine eski dönem ekonomi yöneticilerinin atanmasının da rahatsızlık yarattığı söylenince de Şimşek, bu eleştirileri “Kaygılanmayın, BDDK ve Merkez Bankası uyumlu çalışacaklar, bunu yakında göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Şimşek’in bankacılarla yaptığı görüşmede ise hemen, çok acil tedbirler alınmasının da istendiği belirtildi. Kaynaklara göre, Merkez Bankası’nın çok sıkı kurallar koyduğunu ve artık bunlarla çalışamaz hale gelindiğini kaydeden bankacılar, özellikle mevduattaki TL’ye dönüşüm oranının artmasının bankaları çok zor durumda bıraktığını, bu sorunun çok acil çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bankacılar sadece bu konuda değil mevduatlar ve krediler üzerindeki yoğun kısıtların bankaları çalışamaz hale getirip, bir an önce normale dönülmesi gerektiğini hatırlattı. Bunların kaldırılmasının zaman alacağını kaydeden Mehmet Şimşek, acil şikayetler üzerine “gelecek hafta içinde birkaç düzenleme yapmak zorunda kalacağız zaten” dedi.

Şimşek’in görüşmelerdeki genel tavırlarından çıkarılanın; alınması gereken kararlar konusunda çok rahat hareket edemediği, 2024 yerel seçimleri nedeniyle alınacak kararların yumuşak ve zamana yayılarak yapılacağı beklentisi ve yeni ekonomi yönetimi kadroları konusunda sıkıntılar yaşandığı izlenimi olduğu bildirildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER