A3 Haber

Menzil cemaati çiftliğinde iki çocuk yem karma makinesine kapılıp öldü: Olay “taksitli para cezası” ile kapatıldı!

Menzil cemaati çiftliğinde iki çocuk yem karma makinesine kapılıp öldü: Olay “taksitli para cezası” ile kapatıldı!

Menzil cemaati çiftliğinde iki çocuk yem karma makinesine kapılıp öldü: Olay “taksitli para cezası” ile kapatıldı!
Haziran 20
11:33 2023

AKP iktidarının gözdelerinden Menzil cemaatinin çiftliğinde Suriyeli bir ailenin iki küçük çocuğu 21 Aralık 2018’de traktöre bağlı yem karma makinesine kapılıp öldü. Mahkeme çiftlik sorumlularına verdiği 60 bin 700 TL adli para cezasını 20 ile 24 taksitlere böldü.

Menzil Cemaati’nin çiftliğinde iki ve üç yaşındaki iki çocuğun yem karma makinesine kapılarak öldüğü olayın üzerinin kapatıldığı öne sürüldü. Mahkeme çiftlik sahibi ve çiftliği yöneten hakkında toplamda 60 bin 700 TL adli para cezası verdi. “Taksirle iki kişinin ölümüne neden olma” suçundan verilen para cezası 20 ile 24 taksitlere bölündüğü ortaya çıktı.

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre Menzil’in çiftliğinde yaşanan ve göz göre göre gelen facianın ise üzerinin kapatıldığı belirtildi. Cemaatin çiftlikte kaçak olarak çalıştırdığı Suriyeli bir ailenin iki küçük çocuğu 21 Aralık 2018’de traktöre bağlı yem karma makinesine kapıldı. İki yaşındaki Selin ve üç yaşındaki Mehmed isimli kardeşler olay yerinde feci şekilde öldü. O dönem bu faciayı haberleştirerek abonelerine servis eden Anadolu Ajansı, çiftliğin Menzil cemaatine ait olduğunu belirtmedi.

Çocukların ölümünün ardından şüpheliler hakkında “taksirle iki kişinin ölümüne neden olma” suçundan Konya Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Olayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, traktör ile yem karma makinasına bağlandığı yerde yaklaşmayı önleyici herhangi bir korumalığın bulunmadığı, çevrede herhangi bir uyarı ikaz levha ve işaretlerinin bulunmadığı belirtildi.

Para cezasını taksitle ödediler

Mahkeme çiftliğin resmi sahibi olan Menzil mensubu Rayhan Tülek ile onun işlerini yürüten Mehmet Değiş ve Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi’nin müdürü de olan Bekir Başpınar’ı toplamda 60 bin 700 TL adli para cezasına çarptırdı. Üç kişiye “taksirle iki kişinin ölümüne neden olma” suçundan verilen para cezası 20 ile 24 taksitlere bölündü.

Yargılama sürecinde ifadelerine başvurulan baba Hasan Ramazan ve anne Döne Abid, maddi ve manevi olarak zararlarının karşılandıklarını ileri sürerek şüphelilerden şikayetçi olmadı. Tali kusurlu bulunan anne ve babaya ise “Çocuklarını kaybetmeleri ve olay sebebiyle derin üzüntü yaşamaları” nedeniyle herhangi bir ceza verilmedi.

“Ödemelerimizi yaptık, süreç bitti”

Menzil’in Konya sorumlularından olduğu belirtilen, Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi’nin de müdürü olan ve iki çocuğun öldüğü facia nedeniyle yargılanan Bekir Başpınar, “Bu konuyla ilgili bir şey kalmadı. Dava açıldı, ödemelerimizi yaptık, olay kapatıldı. Süreç bitti, bu konuyla ilgili bilgi vermiyoruz” dedi.

Diğer yandan iddiaya göre cemaatin yapılanmasında, çiftliğin sorumlularından olan ve Semerkand Vakfı’nın Konya Şubesi yöneticisi olan Prof. Zeki Bayramoğlu da bu olaydan bir süre sonra Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne dekan oldu. Bayramoğlu, geçen Şubat ayına kadar dekanlığa devam etti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER