A3 Haber

Koltuk krizinde yeni gelişme: Kadın derneklerinden AB Konseyi Başkanı Michel’in istifası için imza kampanyası

Koltuk krizinde yeni gelişme: Kadın derneklerinden AB Konseyi Başkanı Michel’in istifası için imza kampanyası

Koltuk krizinde yeni gelişme: Kadın derneklerinden AB Konseyi Başkanı Michel’in istifası için imza kampanyası
Nisan 11
21:29 2021

Avrupa’daki bazı kadın dernekleri, AB liderlerinin Beştepe’de yaşadığı ‘koltuk krizinin’ ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in istifa etmesi için imza kampanyası başlattı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Beştepe’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde yaşanan koltuk krizi olayının ardından kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularında çalışan bazı kadın dernekleri Michel’e tepki gösterdi.

Millennia Vakfı öncülüğündeki kuruluşlar, Michel’in von der Leyen’i “küçük düşürdüğü” gerekçesiyle istifa kampanyası başlattı.

Derneklerin başlattığı istifa kampanyasına, Belçika, Fransa, İtalya gibi ülkelerden kısa sürede 3 binden fazla kişinin imza attığı bildirildi. AB dışındaki ülkelerden de birçok kadının kampanyaya imza verdiği kaydedildi.

Kadın hakları kuruluşları, Konsey Başkanı Michel’in ‘büyük hata yaptığını’ belirterek, Von der Leyen’in şahsında bütün kadınların küçük düşürüldüğünü ifade etti.

Michel açıklama yapmıştı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel olaya dair üzgün olduğunu belirterek, “Benim endişem, herhangi bir şekilde tepki vermiş olmam halinde, bunun çok daha ağır bir olaya neden olmasıydı. Eğer mümkün olsa, geri döner ve bunu onarırım. O günden beri geceleri iyi uyumadığımı gizlemiyorum çünkü o sahne kafamda sürekli yeniden cereyan ediyor” diye konuşmuştu.

Ne olmuştu?

Saray’da yapılan görüşmenin basına yansıyan kısmında Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile yan yana oturmuş, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ise bir süre ayakta beklemişti. Leyen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılıklı olarak oturmuştu. Sosyal medyada hızla yayılan olayda Leyen’in yaşadığı şaşkınlık kameralara yansımıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, oturma düzeni ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Protokolde AB tarafının talepleri karşılanmıştır. AB tarafının telkinleri konusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır. Nokta” ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreterliği’nin protokol ve toplantılardan sorumlu birimi ise basına gönderdiği bilgi notunda, toplantıda şartların kısa süreyle incelendiği ancak toplantı ve yemek odalarının görülmesine, bu yönde talepte bulunulmasına karşın Türkiye tarafınca izin verilmediğini belirtmişti.

Toplantı yapılacak salonun görülmesine izin verilmesi halinde AB Konseyi protokol servisinin Türkiye tarafına, “bir nezaket ifadesi olarak” Komisyon Başkanı için ayrılan kanepeyi iki koltukla değiştirmelerini önerecekleri ifade edilmişti.

İlgili haberler: 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER