A3 Haber

Kazdağları’nda katliamın bilançosu: 347 bin ağaç kesilmiş!

Kazdağları’nda katliamın bilançosu: 347 bin ağaç kesilmiş!

Kazdağları’nda katliamın bilançosu: 347 bin ağaç kesilmiş!
Kasım 07
11:53 2019

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Salih Sönmezışık, Kazdağları’nda katledilen doğal alanlarla ilgili hazırladıkları raporu paylaştı. Bakanlık, Kazdağları’nda 14 bin 300 ağaç kesildiğini söylemişti, ÇED’te 45 bin 650 olarak belirtilmişti. Ancak rapora göre bölgede 347 bin 815 adet ağacın kesildiği duyuruldu.

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu Başkanı, eski Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Su Havzası’nda yapılmak istenen siyanürlü altın madenciliği sahasına ilişkin raporu açıkladı.

Sönmezışık, Kazdağları’ndaki katliamın bilançosunun kamuoyuna yansıyan verilerden çok daha fazla olduğunu belirtirken, “Şirket Balaban mevkindeki altın ve gümüş işletme sahasındaki orman alanını, Danıştay kararını beklemeden traşlayarak kesmiştir. Tema Vakfı tarafından 195 bin olarak belirlenen bu sayı, ÇED raporunda 45 bin 650 adet olarak belirtilmesine karşın, ilgili bakanlıkça 14 bin 300 olarak deklare edilmiştir. Benim de içerisinde olduğum heyet maden sahasında ve büroda 3 gün çalışma yapmıştır. Resmi kayıtlara da dayanarak yapılan inceleme sonucu, kesilen ağaç sayısının 347 bin 815 adet olduğu tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

‘7 DERE VE 1 BARAJ AĞIR METALDEN ETKİLENECEK’

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre, altın aramada kullanılacak siyanürün bölgede büyük hasara yol açacağına dikkat çeken Salih Sönmezışık, şöyle konuştu: “Altın üretimi sürecinde alanda 18 bin 900 ton siyanür kullanılacağı ifade edilmektedir. Bu durum Çanakkale’de başta insanlar olmak üzere tüm canlılar için büyük bir risk oluşturmaktadır. Proje sahasında bulunan 7 dere ve Atikhisar Barajı, üretim aşamasında açığa çıkan ağır metallerden etkilenecektir.”

VERDİKLERİ BURSLA AİLELERİ KATLİAMA KARŞI SUSTURMAK İSTİYORLAR

Kazdağları’nda altın aramak için yaptıkları çevre katliamı ile gündeme gelen Alamos Gold’un Türkiye iştiraki Doğu Biga Madencilik, bölgede yaşayan köylerde eğitim gören 112 öğrenciye burs verildiğini açıkladı. Binlerce ağacın kesilmesine sebep olan şirketin öğrencilere burs vermesine çevreciler tepki gösterdi. Firmanın, bursla aileleri katliama karşı susturmak istedikleri belirtilerek tepki gösterildi.

NE OLMUŞTU?

Kazdağları’nda altın arama faaliyetlerini yürüten Kanadalı şirket Alamos Gold, binlerce ağacı katletmesi kamuoyunda tepkilere sebep olmuş, Kazdağları’nda “Su ve Vicdan Nöbeti” başlatılmıştı.

Birçok çevreci yurttaş, STK, dernek ve siyasi parti temsilcileri Kazdağları’na giderek protestoculara destek vererek katliamın durdurulması için çağrı yapmıştı. Kazdağları Kirazlı mevkinde altın arama projesini yürüten firma Alamos Gold ruhsatının yenilenmediği gerekçesiyle bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER