A3 Haber

Yemek getiren kuryeler özel düzenekli pos cihazıyla kredi kartlarını kopyalamış!

Yemek getiren kuryeler özel düzenekli pos cihazıyla kredi kartlarını kopyalamış!

Yemek getiren kuryeler özel düzenekli pos cihazıyla kredi kartlarını kopyalamış!
Kasım 09
16:45 2019

İzmir’de, yemek siparişi veren müşterilerin kredi kartlarını düzenekli pos cihazıyla kopyalayıp, sonrasında ATM’den para çektiği tespit edilen dört kurye gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden ikisi tutukladı.

İzmir Karşıyaka’da yaşayan altı kişi, banka kartlarından bilgi ve rızaları dışında para çekildiği yönünde emniyete şikayette bulundu. Araştırma başlatan polis ekipleri, şikayetçilerin aynı online yemek firmasından alışveriş yaptığını, aynı kuryelerin hizmet verdiğini tespit etti. Araştırmalarını derinleştiren polis ekipleri, yemek firmasının kuryelik hizmeti satın aldığı kurye elemanları İ.G. (30), Ö.F.T. (27) ve A.T.E.’nin (26) içine kart kopyalama düzeneği yerleştirilmiş sahte pos cihazı kullanarak, müştekilerin kart bilgilerini kopyaladıklarını belirledi. M.O.’nun (41) da kopyalanan kart bilgilerini kullanarak, kentin çeşitli ATM’lerinden toplam 12 bin 800 lira çektiği de tespit edildi.

Perşembe günü harekete geçen polis ekipleri, İzmir’de üç, İstanbul’da bir adrese baskın yapıp dört şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde ve üstlerinde yapılan aramada dört telefon, iki dizüstü bilgisayar, yedş sim kart, iki hafıza kartı, bir flash bellek, bir cd, üçüncü şahıslara ait nüfus cüzdanı ve fotokopileri, bir senet, 14 farklı banka ve kişiye ait kart, bir manyetik şeritli kartların manyetik şeritlerini okuma ve yazma özelliğine sahip MSR 206 marka cihaz ele geçirildi.

Şüphelilerden ele geçirilen kartların yapılan ön incelemesinde, iki kartın üzerinde basılı numaralarla, manyetik şeritlerde kayıtlı numara bilgilerinin uyuşmadığı tespit edildi. Ayrıca çok sayıda kart ve kimlik bilgisinin de ele geçirildiği belirtildi.

Emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen şüphelilerden İ.G. ve Ö.F.T., savcılıktaki ifadeleri sonrası serbest bırakıldı. A.T.E. ve M.O. ise çıkarıldıkları nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER