A3 Haber

Türkiye AİHM davalarından 16 yılda 205 milyon lira tazminata mahkum oldu

Türkiye AİHM davalarından 16 yılda 205 milyon lira tazminata mahkum oldu

Türkiye AİHM davalarından 16 yılda 205 milyon lira tazminata mahkum oldu
Kasım 10
17:32 2019

Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından son 16 yılda Türkiye aleyhine 295 milyon TL’lik tazminat kararı verildiğini açıkladı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adalet Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan “hak ihlali” başvurularını sordu.
Yargının bağımsızlığı ilkesinin ayaklar altına alındığı Türkiye’de hâkim ve savcıların tepki çeken birçok karara imza attığını hatırlatan, CHP’li Antmen’in önergesini Adalet Bakanlığı, İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı yanıtladı.

AİHM’e Türkiye’den yapılan toplam başvuru sayısının 110 bin olduğu ifade edilen yanıtta, 3 bin 128 ihlal kararı verildi, bu sıralamada Türkiye’nin dünya birincisi olduğu ifade edildi. Yanıtta, 3 bin 128 ihlal kararının 2 bin 840 tanesinin 16 yılda verildiği ve bu davalar nedeniyle Türkiye’nin ödediği toplam tazminat miktarının ise 295 milyon 581 bin TL olduğu belirtildi.

“İHLALLER AKP ELİYLE SÜMEN ALTI EDİLİYOR”

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Türkiye aleyhine verilen kararların önemli bölümününün, “Adil yargılanma hakkı, Özgürlük ve güvenlik hakkı, İfade özgürlüğü hakkının ihlal edilmesine yönelik” olduğunu ifade eden CHP Mersin Milletvekili Antmen, “Bu ihlalleri, toplanma ve dernekleşme özgürlüğünü ihlal, makul sürede yargılanma hakkını ihlal, özel yaşama saygının ihlali ve yaşam hakkının korunması hakkının ihlali izliyor. İktidar, ihlal kararlarının önünü kesmek için adeta insan haklarına OHAL barajı kurdu diyebiliriz. AYM, ihlallere bakmamak için bekletme yapıyor, sonra Yargıtay aşaması başlıyor ardından yeniden başka mahkeme süreçleri başlıyor. Çok uzun yıllar sürecek bir süreçten bahsediyoruz. Ortaya çıkan mağduriyetler ve ihlaller, bu iktidar eliyle sümen altı ediliyor. On binlerce hak gaspına uğramış vatandaş, AKP’nin engellemelerine takılıyor” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER