A3 Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye: Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimize devam edeceğiz

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye: Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimize devam edeceğiz

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye: Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimize devam edeceğiz
Kasım 11
20:21 2019

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulama kararına tepki göstererek, “Ülkemizin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz’deki haklarından geri adım atmasını ummak beyhude bir beklentidir” şeklinde açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin yaptırım kararı almasına yönelik bir açıklama yayımladı. Bakanlık açıklamasında, Doğu Akdeniz’de yürütülen sondaj faaliyetlerine aynen devam edileceği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında AB’nin ‘uluslarası hukuka ve hakkaniyete uygun karar almadığı’ ifade edilirken, “Ülkemizin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz’deki haklarından geri adım atmasını ummak beyhude bir beklentidir” denildi.

‘VERDİĞİMİZ MESAJLARIN YERİNE ULAŞMADIĞINI GÖSTERİYOR’

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız ile KKTC’nin hak ve çıkarlarını, Avrupa Birliği’nin tüm izan dışı adımlarına rağmen korumaktan vazgeçmeyeceğimiz daha önce de defalarca ve kuvvetle vurgulanmıştır.

AB Dış İlişkiler Konseyi’nin, bugün (11 Kasım) yapılan toplantıda bu konuda aldığı kararlar, 15 Temmuz ve 14 Ekim 2019 tarihlerindeki Dış İlişkiler Konseyi toplantılarının ardından verdiğimiz mesajların hiçbirinin yerine ulaşmadığını göstermektedir.”

‘GKRY ve MAKSİMALİST POZİSYONLARINA ALET ETTİĞİ AB…’

“Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 2004’ten bugüne kadar, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının bir gerginlik değil, istikrar unsuru haline gelebilmesi için iyi niyetli bir biçimde çaba göstermiş, tüm yapıcı ve olumlu girişimleri üstlenen taraf olmuştur.

GKRY ve maksimalist pozisyonlarına alet ettiği AB ise, bu süreçte ne gerçekleri görebilmekte, ne de uluslararası hukuka ve hakkaniyete uygun bir karar alabilmektedir.”

‘HAKLARIMIZIN TEK TARAFLI GASP EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

“Haklarımızın tek taraflı olarak gasp edilmesine tabiatıyla izin vermeyeceğimiz, 2004’ten bu yana istikrarla dile getirilmiştir. AB tarafından, hükümsüz ve geçersiz bir yönetime uluslararası hukuk hiçe sayılarak verilen karşılıksız ve anlaşılamaz destek ile Doğu Akdeniz’de önemli bir işbirliği fırsatının rehin alınması gerçekten ibret vericidir.

Ülkemiz kalıcı istikrar ve Doğu Akdeniz bölgesinde yaşayan tüm insanların refahı için, uluslararası hukukun temel ilkelerinin uygulanmasını ve bölgedeki işbirliğini teşvik etmeyi sürdürecektir. Bununla birlikte, daha önceden Kıbrıs sorununun çözülmesine katkıda bulunabilecek tarafsız bir aktör olma vasfını çok uzun süre önce yitiren AB’nin, Doğu Akdeniz’de de yapıcı ve yararlı bir tutum alabilmesinin mümkün olmayacağı görülmektedir.”

‘GERİ ADIM ATMAMIZI UMMAK BEYHUDE’

“Nitekim, 2004’ten bu yana Türkiye ve KKTC’nin egemenlik ve meşru haklarına saygı gösterilmesi çağrılarımız karşısında pervasız bir tutum benimseyen AB’nin, biz de faaliyete başladıktan sonra iyi komşuluk ilkesine saygı gösterilmesine atıfta bulunması, en hafif tabirle ironiktir.

Ülkemizin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz’deki haklarından geri adım atmasını ummak beyhude bir beklentidir. Bu itibarla Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerimize aynı şekilde devam edeceğimizden kimse şüphe duymamalıdır.”

Avrupa Birliği Türkiye’ye yaptırım uygulamakta uzlaştı

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER