A3 Haber

Balık tutmaya geldi: 7.5 milyon yıllık fil fosilini buldu

Balık tutmaya geldi: 7.5 milyon yıllık fil fosilini buldu

Balık tutmaya geldi: 7.5 milyon yıllık fil fosilini buldu
Kasım 15
19:36 2019

Kayseri’de devam eden kazı çalışmasında, file ait olduğu tahmin edilen 7.5 milyon yıllık fosil bulundu. Uzman Antropolog Ömer Dağ, balık tutmaya gelen bir kişinin ihbarıyla yeniden yapılan çalışmada, file ait gibi görünen ayak, kol ve diş örnekleri bulunduğunu belirtti

Kayseri Kocasinan ilçesi Emmiler Mahallesi Yamula Barajı kıyısında geçtiğimiz yıl eylül ayında başlatılan ve bu yıl 30 Ekim’de tamamlanan kazı çalışmalarında bugüne kadar, 7.5 milyon yıllık at, zürafa, gergedan ve filin atası olarak bilinen ‘Choerolophodon’ bulundu. Kazı çalışmaları sonlandıktan sonra, bölgede balık tutmaya giden Sancar Ateş, baraj kıyısında fosil fark ederek, durumu Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgede yeni çalışma başlatan ekipler, file ait olduğu tahmin edilen 7.5 milyon yıllık yeni fosil buldu.

Uzman Antropolog Ömer Dağ, “Burayı duyarlı bir vatandaşımız Sancar Ateş ihbar etti. Konuyu belediyeye bildirdi. Belediye de bize yönlendirdi. Kendisiyle buraya gelip, yeri tespit ederek lokaliteye ulaştık. Yüzeyde var olan fosilleri numaralandırıp Bilim Merkezi’ne taşıyacağız” diye konuştu.

Fosilin daha önce bulunan fosiller gibi 7.5 milyon yıllık olduğunu söyleyen Dağ, “Bu bulduğumuz fosil file ait oluyor. Tabi biz bu fosilleri bulana kadar güneşten, havadan ve sudan etkilenmiş. Güzel ama kırık olmaları nedeniyle parçalı örnekler. O nedenle hemen müdahale edip, laboratuar ortamına taşıdık. Bu fosil tek bir adet file ait gibi görünüyor. Çünkü ayak, kol ve dişlerinden birer tane örnek bulduk. Bu fosiller 7.5 milyon yıllık” ifadelerini kullandı. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER