A3 Haber

ABD Adana Konsolosluğu’nun Türk çalışanlarına gözaltı

ABD Adana Konsolosluğu’nun Türk çalışanlarına gözaltı

ABD Adana Konsolosluğu’nun Türk çalışanlarına gözaltı
Kasım 20
14:34 2019

Adana’da Cadılar Bayramı kutlamasında çekilen görüntüleri sosyal medyada tepki çeken ABD Adana Konsolosluğu’nun Türk çalışanları C.G. ile C.Y., gözaltına alındı.

ABD Adana Konsolosluğu’nda çalışan Türk personel C.G. ile C.Y.’nin üzerinde “Kabe’nin fotoğrafı ve zemzem suyu şişesi” tutarak çektiği görüntüler, sosyal medyada tepkiye sebep oldu.

31 Ekim Cadılar Bayramı’nda çekilen görüntülerde kadın personel C.G., “Arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz. İzlediğiniz üzere sabahtan beri günahlara bulanmış vaziyetteyiz yalnız sanmayın ki günahlarınızdan kurtulacağınız bir yol yok. Bu içecek Mekke’den geliyor. Bunu içtikten sonra tüm günahlarınızdan arınıyorsunuz arkadaşlar. Bunu için, arının, sonra hayatınıza bakın” diyerek zemzem suyu şişesini gösteriyor.

Görüntünün devamında, elinde içki şişesi bulunan sakallı, takkeli ve Arapların geleneksel olarak giydiği kıyafetler bulunan C.Y. ise “Bunu da için” diyerek kadehi gösteriyor ve içkiyi içiyor. Kadın personel de takkeli kişinin yemek tabağını ve elindeki içki şişesini göstererek, “Domuz eti görüyorum ben orada, hapur hupur yiyor. Hacım ne yapıyorsun? Elindeki alkol değil mi?” diyerek dalga geçtiği görülüyor.

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan gözaltı

Yayınlanan görüntülerin büyük tepki çekmesi üzerine ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan hakkında soruşturma başlatılan C.G. ile C.Y. gözaltına alındı.

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 2 Türk personel iddialarla ilgili sorguya alındı. İki şüpheli ifadelerinin ardından serbest kaldı.

Başsavcılık: Yayımlanan görüntüler ihbar kabul edildi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, iddialarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sosyal medyada yayımlanan görüntüleri ihbar kabul ederek soruşturma başlatıldığını bildirdi. Açıklamada şöyle dendi:

“Sosyal medyada çıkan İslam dinine hakaret konulu bir kısım haberler Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından ihbar kabul edilerek, ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan resen soruşturmaya başlanılmıştır. Soruşturma kapsamında, suça konu video kaydında görüntüleri bulunan şüphelilerin ABD Adana Konsolosluğu’nda görev yapan C.Y. (38) ve doğumlu Ç.G. (30) isimli şahıslar olduğu tespit edilmiş olup, şüpheliler ifadeleri alındıktan sonra işlemleri bitiminde Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile serbest bırakılmıştır.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER