A3 Haber

Ankara’da 56 kilometrelik bisiklet yolu inşasına başlandı

Ankara’da 56 kilometrelik bisiklet yolu inşasına başlandı

Ankara’da 56 kilometrelik bisiklet yolu inşasına başlandı
Kasım 20
15:09 2019

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Helsinki Belediye Başkanı bana dedi ki ‘Bisikletle ulaşımda maalesef yüzde 85’i geçemedik’. Ankara’da bu oran yüzde sıfır. 56 kilometrelik bir bisiklet yolu inşaatına başladık” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Ankara Ulaşım Çalıştayı’nın açılışında konuşan Mansur Yavaş, Başkent’te toplu ulaşımın ihmal edildiğini söyledi.

Yavaş, “Ben açıkçası bir büyükşehir belediye başkanının görevlerinin içerisinde, musluktan içilebilir su akıtmak, temiz hava solutmak ve insanları ucuz ve kaliteli taşıtmak, yeşil alanlar oluşturmak olduğunu düşünüyorum. Bunlar içerisinde toplu ulaşım bugüne kadar maalesef ihmal edilmiştir” şeklinde konuştu.

300 yeni otobüs alınacak

6 milyona yaklaşan nüfusa bin 540 otobüsle hizmet vermenin zorluğuna dikkat çeken Yavaş, 300 yeni otobüsün alınacağını belirtti. Yavaş, “Şu anki otobüs sayımız bin 540, 200 kadar otobüsümüz de ilçelere çalışıyor, ayrıca günlük 50 tane kadar da sefer dışı kalıp, tamire ihtiyaç duyulanları da düşünce, ne kadar zor şartlarda hizmet verildiğini tahmin edersiniz. Genel müdürümüzün girişimleriyle 300 yeni otobüsü alma çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

‘Bilim adamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çözeceğiz’

Ankara’da trafik problemini çözebilmek için özel sektörde mesai saatlerini değiştirmek istediklerini söyleyen Yavaş, “Ankara’da insanlar trafikte uzun zaman kaybediyor. Kamuda yapamasak bile özel sektörde mesai saatlerini değiştirmek istiyoruz. Bu projedeki çalışmalarımız devam ediyor. Dünyada herkes bu ulaşım meselesini bir şekilde çözüyor. Biz de çözeceğiz. Bilim adamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çözeceğiz” dedi.

Başkan Yavaş, Ankara’da ücretsiz taşınan yolcu sayısının günlük yüzde 30 olduğunu, zararlarının 630 milyon lira olduğunu kaydetti. Bu konuyu çözmek için Moskova’da girişimlerde bulunduklarını ifade eden Mansur Yavaş, “Moskova Belediye Başkanıyla bir protokol imzaladık. Oradaki toplantıda Helsinki Belediye Başkanı bana dedi ki ‘Bisikletle ulaşımda maalesef yüzde 85’i geçemedik.’ Ankara’da bu oran yüzde sıfır. Bu sebepten dolayı 56 kilometrelik bir bisiklet yolu inşaatına başladık” diye konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER