A3 Haber

Bilim insanları ‘yenilebilir tabak’ üretti

Bilim insanları ‘yenilebilir tabak’ üretti

Bilim insanları ‘yenilebilir tabak’ üretti
Kasım 20
21:23 2019

Rusya’nın Çelyabinsk kentinde bulunan Güney Ural Devlet Üniversitesi’nin laboratuvarlarında çalışan bilim insanları, nişastadan ‘yenilebilir’ biyoplastik üretti.

Güney Ural Devlet Üniversitesi’nde çalışan bilim insanlarının kimyasal maddeler kullanmadan ultrason vasıtasıyla dönüştürdükleri patates veya tahıl nişastasından üretilen bu yeni nesil malzeme, plastiğin yerini alması bekleniyor.

Ekmek üretiminde testleri tamamlanan bu biyoplastiğin, ilaç için kaplama, tabak, çatal ve ambalaj için kullanılması öngörülüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, araştırma görevlisi Udel Bagle yeni geliştirdikleri malzemeyi ”tek kullanımlık olanlardan çok daha iyi, yenilebilir, biyobozunur tabaklar” olarak niteledi.

“Çevre sorunu, günümüzün en önemli konusu”

Yeni nesil malzeme üzerinde çalışan bilim insanları, biyoplastiğin ayrışma süresinin de son derece önemli olduğunu vurguluyor. Güney Ural Devlet Üniversitesi Gıda ve Biyoteknoloji Bölümü Başkanı İrina Potoroko, ”Aslında doğa dostu film üretimi, ayrı ve çok önemli bir konu. Çünkü çevre sorunu, günümüzün en önemli konularının başında geliyor” diye konuştu.

Nişastadan üretilen ‘plastiğin’ dönüştürülmesinin doğa için zararsız olacağı ve sadece bir ay alacağı tahmin ediliyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER