A3 Haber

Erkekler için geliştirilen doğum kontrol ilacı tanıtıldı

Erkekler için geliştirilen doğum kontrol ilacı tanıtıldı

Erkekler için geliştirilen doğum kontrol ilacı tanıtıldı
Kasım 21
08:47 2019

Erkekler için geliştirilen ilk doğum kontrol yöntemi Hindistan’da tanıtıldı. Yan etkisi bulunmayan ve 13 yıl etkili olan ilaç altı ay sonra piyasada.

Hindistan Medikal Araştırmalar Konseyi, erkekler için ilk doğum kontrol yöntemini bulduklarını açıkladı.

300 katılımcıda denenen ve altı ay içinde kullanılmaya başlanacağı belirtilen ilaç, genel anestezi altında kasıktan yerleştiriliyor. İlaç, testisteki spermlerin penise ulaşımının bloke edilmesi prensibine dayanıyor. Uygulama 13 yıl koruma sağlıyor.

Araştırmacılar, söz konusu yöntemin henüz gözle görülür bir yan etkisine rastlanmadığını öne sürüyor. ABD’de daha önce erkekler için geliştirilen doğum kontrol yöntemleri, tehlikeli yan etkileri nedeniyle uygulanmaya başlanmamıştı.

25 yıllık çalışmanın sonucu

Newshub’ta yer alan habere göre yeni yöntemin erkeklerde vazektomi olarak adlandırılan sterilizasyon işlemine alternatif olacağı bekleniyor. Araştırmacı Dr. RS Sharma, proje üzerinde 25 yıldır çalıştığını belirterek ilacın uygulanmaya başlanması için sadece gerekli izinlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından 2015’te yayımlanan bir rapora göre, dünya genelinde doğum kontrolünde erkekler aktif bir rol almaya yanaşmıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER