A3 Haber

Kamuoyu araştırması: Vatandaşlar çocuklarının öğretmen olmasını istemiyor

Kamuoyu araştırması: Vatandaşlar çocuklarının öğretmen olmasını istemiyor

Kamuoyu araştırması: Vatandaşlar çocuklarının öğretmen olmasını istemiyor
Kasım 23
18:05 2019

Areda Survey araştırma şirketinin 24 Kasım Öğretmenler Günü üzerine yaptığı araştırma sonucuna göre, vatandaşların yüzde 66.6’sı çocuğunun öğretmen olmasını istemiyor.

Araştırma şirketi Areda Survey, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü ele alan araştırma yaptı. 28-31 Ekim tarihleri arasında yapılan araştırmaya Türkiye genelinde 10 bin 467 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 69.3’ü “Öğretmenler gününü kutladığınız bir öğretmeniniz var mı” sorusuna “evet” yanıtını verirken yüzde 30.7’si “hayır” dedi.

Öğretmenlik statü ve prestij kaybına uğradı

Ankete katılanların yüzde 67.3’ü öğretmenlik mesleğinin statü ve prestij kaybına uğradığını düşünüyor. Yüzde 15.6’sı aynı kaldığını söylerken yüzde 14.2’si de statü ve prestijinin arttığı görüşünde. Vatandaşların yüzde 66.6’sı çocuğunun öğretmenlik mesleğini tercih etmesini istemiyor. Katılımcıların yüzde 79.4’ü toplumun öğretmenlerin sorunlarını önemsediğini ve duyarlı davrandığını düşünmüyor. Yüzde 52.9’u öğretmenlerin topluma yön veren aydın kişiler olduğu fikrine katılıyor. Bu fikre kısmen katılanların oranı ise yüzde 34.8.

Ailelerin çocukları için üstlenmedikleri sorumlulukları öğretmenlere yüklediği fikrine ne derece katılıyorsunuz? Sorusuna ise vatandaşların yüzde 39.9’u katıldığını 38.5’i kısmen katıldığını yüzde 21.6’sı ise katılmadığını ifade etti. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER