A3 Haber

Feyzioğlu: Yargı reformunun Saray’da açıklanmasından memnuniyet duymak gerekir

Feyzioğlu: Yargı reformunun Saray’da açıklanmasından memnuniyet duymak gerekir

Feyzioğlu: Yargı reformunun Saray’da açıklanmasından memnuniyet duymak gerekir
Kasım 24
08:52 2019

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin tanıtımının Saray’da yapılmasını savunarak “Anlamak mümkün değil. Cumhurbaşkanımız Anayasa’ya göre millete karşı siyaseten sorumlu kişidir. Ve devletin idare merkezinde ‘bunun arkasında ben varım’ demiştir. Bundan ancak memnuniyet duymak gerekir” dedi.

Türkiye Adalet Akademisi tarafından Ankara’da, ‘Yargı Paketinin Getirdiği Yenilikler Basit ve Seri Yargılama Usulü Sempozyumu’ düzenlendi.

“Erdoğan’ın Türkiye ittifakı çağrısı çok doğru”

Sempozyuma katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “milli meselelerde ‘Türkiye ittifakı yapmalıyız’ çağrısının çok doğru olduğunu” savunarak, şöyle konuştu:

“Milli meselelerde siyasi particilik yapılmamalı, ideolojik gözlüklerle değil, milli gözlükle, milli açıdan meselelere yaklaşılmalı. Bu içi doldurulması gereken bir söylemdi. Ve içi ilk adımda Yargı Reformu Stratejik Belgesi’nin hazırlanması sürecinde doldurulmaya başlandı. Bugüne kadar benzer reformlar Türkiye’de yıllarca yapıldı. Ancak kimsenin düşüncesini almadan ‘ben yaptım oldu’ şeklinde yapıldı.”

“İlk kez bir Adalet Bakanı gelin sorunları birlikte tespit edelim dedi”

“FETÖ” ile ilgili konuşan Feyzioğlu, şunları söyledi:

“Bu yapının yargıdan temizlenmesi ve Türkiye İttifakı’nın yargıda tezahür ediyor olması bizim açımızdan çok önemliydi. Bu, Sayın Adalet Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın yol göstermesi doğrultusunda, ‘toplumun tüm kesimlerini bu işin içine katacağız’ demesi ve gereğini yapmasıyla gerçekleşti. İlk kez bir Adalet Bakanı, ‘gelin sorunlar neyse birlikte tespit edelim, bu sorunların çözümlerini birlikte üretelim’ dedi. Bize, avukatlara, Türkiye Barolar Birliğine, vatandaşa dedi. Bu belge hazırlanırken adliyede mahkeme kapısında bekleyenlere, ‘sorununuz ne, ne bekliyorsunuz, şikayetiniz ne?’ diye soruldu. Vatandaştan gelen geri bildirimler Yargı Reformu Belgesi’nin içine girdi.”

“En çoğulcu ve katılımcı şekilde hazırlanan belge”

Feyzioğlu, “en çoğulcu ve katılımcı şekilde hazırlanan belgeye birileri tarafından ‘Neden Cumhurbaşkanı Külliyede açıkladı’ diye tepki gösterildiğini” söyleyerek, “Anlamak mümkün değil. Cumhurbaşkanımız Anayasa’ya göre millete karşı siyaseten sorumlu kişidir. Ve devletin idare merkezinde ‘bunun arkasında ben varım’ demiştir. Bundan ancak memnuniyet duymak gerekir. Ondan sonra da bu belgenin küçümsenmesi aşaması başladı. ‘İçi boş’ dediler. Bunu diyenler belgenin kapağını açıp okumadılar bile” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sempozyumda, yargı paketinin getirdiği yenilikler konuşuldu.

Feyzioğlu’ndan ‘Saray’ savunması: Adalet Bakanı yeni sistemde Cumhurbaşkanı adına çalışır

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER