A3 Haber

ABD’de 36 yıl sonra gelen ‘pardon’

ABD’de 36 yıl sonra gelen ‘pardon’

ABD’de 36 yıl sonra gelen ‘pardon’
Kasım 26
20:56 2019

ABD’li üç arkadaş, işlemedikleri bir cinayet yüzünden bulundukları cezaevinden 36 yılın ardından özgürlüklerine kavuştu. 16 yaşında suçsuzken cezaevine sokulan üç arkadaş artık 52 yaşında.

ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde yaşayan çocukluk arkadaşları Alfred Chestnut, Ransom Watkins ve Andrew Stewart, 1983 yılında 16 yaşındayken, Harlem Park’ta okuyan 14 yaşındaki bir öğrenciyi öldürdükleri suçlamasıyla tutuklandı ve kısa bir süre sonra hapse gönderildi.

Yetkililer, zanlıların, ceketini çalmak istedikleri çocuğu 22 kalibrelik bir tabancayla boynundan vurduğunu savundu.

Savcı özür diledi

Başından beri suçsuz olduklarını savunmalarına rağmen 36 yıllarını cezaevinde geçiren üç adam, dün çıkarıldıkları mahkemece aklandı. Eyalet savcısı Marilyn Mosby, 50’li yaşlarına gelen üç arkadaşa, “Bir cezaevi hücresini hiç görmemeliydiniz. Bu sistem adına sizden ve ailelerinizden özür diliyorum” dedi.

Mahkeme çıkışı basının karşısına geçen üç arkadaştan Alfred Chestnut, “Hep bu günü hayal ettim” dedi. Andrew Stewart ise kararı duyunca ağladığını belirtti ve “Yolculuğum daha yeni başlıyor çünkü şu anda nasıl yaşayacağımı öğrenmek zorundayım” diye konuştu.

Tüm kanıtlar aksini göstermiş

Aklanmaya giden süreç, Alfred Chestnut’ın geçen yıl mühürlenmiş mahkeme kayıtlarına erişmek için yaptığı başvurunun ardından başladı. Bunun üzerine savcılık dosyayı gözden geçirmeye karar verdi. Savcılar, ilk soruşturma sırasında pek çok tanığın mahkemede cinayeti başka bir öğrencinin işlediğine dair ifade verdiğini gördü. Söz konusu zanlının da 2002 yılında yaşamını yitirdiği belirtildi.

Dahası; Chestnut, Watkins ve Stewart’ı katil olarak gösteren dört gencin, mahkemeden önce yapılan soruşturmada üç arkadaşı fotoğraflarından teşhis edemediği, üstelik bu konuda defalarca başarısız oldukları belirtildi. İfadelerin polis baskısı altında verildiği ve daha sonra geri alındığı da belirlendi. Görgü tanıkları, aileleri olmadan sorguya çekildiklerini anlattı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER