A3 Haber

Gazeteci suikastında başbakanlık özel kalem müdürü tutuklandı

Gazeteci suikastında başbakanlık özel kalem müdürü tutuklandı

Gazeteci suikastında başbakanlık özel kalem müdürü tutuklandı
Kasım 27
19:18 2019

Malta’da “Panama Belgeleri” ile hükümet arasındaki bağı ortaya çıkartan gazeteci Daphne Caruana Galizia suikastine yönelik soruşturmada ismi geçen ve dün istifasını sunan Başbakan Joseph Muscat’ın özel kalem müdürü Keith Schembri tutuklandı.

“Panama Belgeleri” ile Malta hükümeti arasındaki bağı ortaya çıkarttıktan sonra öldürülen gazeteci Daphne Caruana Galizia için yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Dün istifa eden Malta Başbakanı Jospeh Muscat’ın özel kalem müdürü Keith Schembri’nin tutuklandığı açıklandı.

Polis tarafından sorgulanıyor

Reuters, adli kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde Schembri’nin polis tarafından sorgulandığını duyurdu.

Galizia suikasti soruşturması kapsamında daha önce gözaltına alınan patron Yorgen Fenech ve cinayet ile ilgili “arabulucuk”la suçlanan Melvin Theuma’ın dün istifa eden Keith Schembri ile ilişkisi olduğu iddia ediliyor.

Hükümetin istifası isteniyor

Cinayet soruşturmasıyla ilgili tartışma ülke gündeminin ana gündemini oluştururken Turizm Bakanı Konrad Mizzi dün istifa etmiş, Ekonomi Bakanı Chris Cardona da görevini askıya aldığını bildirmişti.

Parlamentoda grubu bulunan siyasi partiler ise Başbakan Muscat’a istifa çağrısında bulunuyor. Siyasi partiler erken seçim çağrısını yinelerken, insan hakları örgütleri de Muscat’a istifa çağrısı yapıyor.

Bu gelişmeler yaşanırken, çok sayıda Maltalı ise son birkaç gündür parlamento önünde Başbakan Muscat ve iktidardaki İşçi Partisini protesto etmeye devam ediyor.

Soruşturma sürüyor

Galizia cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında geçen hafta ülkenin önde gelen iş insanlarından Yorgen Fenech lüks yatıyla adadan ayrılmaya çalıştığı sırada yakalanmıştı.

Fenech, iş birliği karşılığında af talep etmişti. Olaya adı karışan diğer tutuklu Melvin Theuma isimli kişinin benzer teklifi, Fenech gözaltına alınmadan bir gün önce kabul edilmişti. Theuma, yasa dışı piyango ve kara para aklama suçlamalarıyla 14 Kasım’da tutuklanmıştı.

Malta Başbakanı Joseph Muscat, 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, isim vermeden Theuma’yı işaret ederek, hakkında soruşturma bulunan bir tutuklunun, Galizia cinayetine ilişkin paylaşacağı bazı bilgiler karşılığında af talep ettiğini, kendisinin de af konusunda başbakanlık kararını imzaladığını açıklamıştı.

Galizia neden öldürülmüştü?

Kamuoyunda “Panama Belgeleri” diye bilinen olayın Malta ayağına dair yaptığı haberlerle gündeme gelen gazeteci Daphne Caruana Galizia, 16 Ekim 2017’de Bidnja semtindeki evinin yakınında otomobiline yerleştirilen zaman ayarlı bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybetmişti.

Galizia, ölümünden 8 ay önce Dubai merkezli gizemli 17 Black Limited isimli şirketin varlığını ortaya çıkarmış ve bunun Maltalı politikacılarla bağlantılı olduğunu iddia etmiş ancak henüz kanıt sunamadan öldürülmüştü.

Reuters haber ajansının araştırmasına göre, firmanın sahibinin gözaltına alınan Yorgen Fenech olduğu ortaya çıkmıştı.

Söz konusu bombayı patlatmakla suçlanan 3 kişi, bu soruşturmada yargılanmayı bekliyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER