A3 Haber

CHP’li vekilden tepki: Menzil’e gösterilen duyarlılık, diğer köylere de gösterilsin

CHP’li vekilden tepki: Menzil’e gösterilen duyarlılık, diğer köylere de gösterilsin

CHP’li vekilden tepki: Menzil’e gösterilen duyarlılık, diğer köylere de gösterilsin
Kasım 29
15:14 2019

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’da Menzil tarikatının merkezi olan Menzil Köyü’nün yollarının çok iyi durumda olduğunu ancak diğer ilçe merkezlerine giden yolların eski olup ulaşım sıkıntıları yaşandığını dile getirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bütçe görüşmeleri devam ediyor.

Odatv’nin haberine göre İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken Menzil tarikatı tartışması yaşanmıştı. Tartışmalar üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Menzil tarikatının Emniyet içindeki kadrolaşma iddialarını yalanlamış ve “Bir tane göstersinler bakanlığı bırakacağım” demişti.

Dün, Meclis’te Menzil tarikatı yeniden gündeme geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, söz aldı. Tutdere, Adıyaman’da Menzil tarikatının merkezi olan Menzil Köyü’nün yollarının çok iyi durumda olduğunu ancak diğer ilçe merkezlerine giden yolların eski olup ulaşım sıkıntıları yaşandığını dile getirdi.

“Menzil’e gösterilen duyarlılık diğer köylere de gösterilsin”

Tutdere, komisyon tutanaklarına da geçen konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakanım, kitabınızın özellikle üstünde çok güzel bir slogan var: Ulaşan ve Erişen Türkiye sloganı. Ben buradan bir şey ifade etmek istiyorum. Adıyaman’ımızda 3 ilçeye yolların fiziki koşulları nedeniyle ne ulaşabiliyoruz ne erişebiliyoruz. Bunların başında Gerger ilçesi geliyor. Gerger ilçemize 1970’li yıllarda yapılan yolla -bugüne kadar- ulaşımı sağlanıyor. Türkiye’nin her tarafında yol konusunda -biraz önceki, hem sabahki sunumunuzda da gördük- güzel işler yapmışsınız ama Adıyaman’a gelince bu işlerin örneklerini göremiyoruz. Gerger yolu ne zaman bitecek Sayın Bakanım? Adıyamanlılar bunu yakinen merak ediyor.

Gerger yolu bu kadar kötüyken geçenlerde Menzil yolu, bir köy yolu bu konuda… Şu anda Menzil yoluna mevcut hâliyle beton atsan ancak orada Bakanlığınız tarafından hızlı bir şekilde yeni bir proje yapıldı ve Göçeri köyünün içinden geçen yol başka bir güzergaha kaydırılarak hem vatandaşların tarım arazilerine zarar verilecek hem de devlete, bütçeye ek bir külfet getirilecek. Bu konuda eski yol üzerinde bulunan ticari işletmeler, akaryakıt istasyonları da ciddi anlamda mağdur. Menzil yoluna gösterilen duyarlılığın Gerger yoluna da gösterilmesini bekliyoruz.”

“Çok sayıda kaza oluyor”

“Gergerli hemşehrilerimiz, vatandaşlarımız özellikle bunu bekliyor. Yani bir köy yoluna gösterilen ilgi ve alakanın ilçe yolu olarak Gerger’e, Çelikhan’a da gösterilmesini beklemektedirler. Gerçekten Çelikhan yolu da aynı şekilde, çok sayıda kaza oluyor Sayın Bakanım. Bizim Adıyaman’ın en zor bölgelerinden bir tanesi. Burada da ulaşım anlamında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Aynı şekilde, Besni, Üçgöz ve Kızılin yolu da 28 kilometrelik bir yol.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER