A3 Haber

Davutoğlu’nun partisinin kuruluş tarihi belli oldu: Kurucular kurulu da hazır

Davutoğlu’nun partisinin kuruluş tarihi belli oldu: Kurucular kurulu da hazır

Davutoğlu’nun partisinin kuruluş tarihi belli oldu: Kurucular kurulu da hazır
Kasım 29
16:19 2019

AKP’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmaları başlatan eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, partisini birkaç hafta içinde hayata geçireceği, tüzük ve programın son aşamada olduğu öğrenildi.

Reuters‘in haberine göre parti kurma çalışmalarına yakın bir yetkili, “Davutoğlu’nun kuracağı yeni partinin birkaç hafta içinde İçişleri Bakanlığına dilekçe verilerek resmen kurulması bekleniyor. Artık yeni partiye dair son rötuşlar yapılıyor. 2020’ye kalması söz konusu değil. Şu anda Ankara’da genel merkez ve İstanbul’da il başkanlığı binaları tutuldu” dedi.

Parlamenter sistemi savunacak

Davutoğlu’nun parlamenter sisteme dönülmesini önereceği belirtiliyor.

Yeni parti çalışmalarına başlamasının ardından disiplin kuruluna sevk edilen Davutoğlu, Eylül ayında AKP’den istifa etmişti. AKP’den ayrılan diğer bir isim olan eski başbakan yardımcısı Ali Babacan da yıl sonuna kadar ayrı bir parti kuracağını açıklamıştı.

Kurucular kurulu hazır

“Yeni parti için tüzük ve program çalışmaları son aşamaya geldi. Kısa sürede mevzuata dair altyapıya son şekli verilecek” diyen yetkili, “Kurucular kurulu büyük oranda hazır. Daha önce siyasette yer almış bazı isimlerin yanı sıra halen kamuda üst düzeyde görev yapmakta olan bazı isimler de partide görev alacak” dedi.

Davutoğlu ile Babacan ortak hareket etmiyor

Aynı yetkili, temelde birçok kesimden insanın beklentilerini karşılayacak ve sorunların çözümünde ortak akılla hareket edecek bir parti kurulmasının hedeflendiğini kaydederek, “Türkiye’deki sorunlu olarak görülen bazı alanlarda arayış içinde olunduğu da listeyle birlikte görülecek. Babacan’ın kuracağı parti ile ortak hareket edilmesi konusunda artık alan daraldı. Çünkü iki taraf da kendi çizgisinde yürüyor. Ortak bir parti olmasının birçok faydası olacaktı elbette ancak bu konuda bir irade oluşmadı” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER