A3 Haber

Tank palet fabrikası bedelsiz verilmişti: Katar ortaklı BMC Altay tankını süresinde teslim edemeyecek

Tank palet fabrikası bedelsiz verilmişti: Katar ortaklı BMC Altay tankını süresinde teslim edemeyecek

Tank palet fabrikası bedelsiz verilmişti: Katar ortaklı BMC Altay tankını süresinde teslim edemeyecek
Ocak 06
17:59 2020

Katar ortaklı BMC’nin ilk Altay tankını sözleşmede belirtilen sürede teslim etmeyeceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, Altay tankının güç paketi konusunda yapılan başvurunun sonuçlanmadığını, bu nedenle BMC’ye verilecek 18 aylık sürenin başlatılamadığını söyledi.

Tarafsız Haber Ajansı’nın aktardığına göre Demir, SSB Binası’ndaki basın toplantısında 2019 faaliyetlerini değerlendirerek, 2020’ye dair hedeflerini anlattı, soruları yanıtladı. Demir’e yöneltilen sorulardan birinin Altay tankının üretimine ilişkin süreç oldu.

“18 aylık süre başlamıyor”

Demir “Altay tankında T0 artı 18 gibi bir sözleşmemiz var. Yani bu, şunu içeriyor: Şu an için firma elinde güç paketi olmadığı zaman T0 başlatılamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvurunun sonuçlanmadığı durumda biz T0‘ı başlatamadığımızdan bu 18 aylık süre de başlayamıyor” dedi.

Bu açıklamanın anlamı şu: Üretimi yapılacak ilk 250 Altay tankında, yerli motor yetişemeyeceği gerekçesiyle Alman motoru kullanılacak. Motorun alınacağı şirketle anlaşma sağlandı ancak Alman hükümetinin satışa izin vermesi gerekiyor. Geçen bunca sürede Ankara-Berlin hattında esen soğuk rüzgarlar nedeniyle izin çıkmadı.

İzin çıkmadan neden 18 ay sözü verildi?

Peki izin alınmadığı halde seri üretim ihalesi neden yapıldı ya da neden sözleşme imzalandığı gün ilk tankın 18 ay sonra TSK’ya teslim edileceği açıklaması yapıldı?

Demir’in açıklamalarında bu soruya yanıt da var: “O zaman yapılan başvurunun sonuçlanmasını bekliyorduk. Şu anda pozitif ve negatif bir cevap olmadı, beklemede.”

Peki Alman hükümeti motorun Türkiye’ye verilmesine onaylamazsa? Demir, alternatif arayışlarının sürdüğünü söyledi, “Bu aşamayı çok kısa sürede geçeceğiz” dedi ama bunun nasıl olacağına dair detay vermedi.

Fabrikanın BMC’ye devredilmesinin gerekçelerinden biriydi

Tank palet fabrikasının, ihaleyi kazanan Katar ortaklı BMC’ye tartışmalı devrinin gerekçelerinden biri de bu 18 aylık süreydi.

BMC’nin tank üretimi için Sakarya’da kuracağı fabrikanın inşa edilmesinin zaman alacağı gerekçesiyle TSK’ya ait tank palet fabrikası bedelsiz biçimde BMC’ye tahsis edilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER