A3 Haber

Mısır’dan AA baskını açıklaması: Müslüman Kardeşler ve yalan vurgusu

Mısır’dan AA baskını açıklaması: Müslüman Kardeşler ve yalan vurgusu

Mısır’dan AA baskını açıklaması: Müslüman Kardeşler ve yalan vurgusu
Ocak 16
11:44 2020

Mısır İçişleri Bakanlığı, dört AA çalışanının gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, ajansın Kahire’deki ofisinin “yalan” ve “olumsuz” bilgi yaydığını belirtti. Bakanlık, söz konusu kişilerin “Terörist Müslüman Kardeşler örgütünün kurduğu ve Türkiye tarafından desteklenen bir şirket adı altında çalıştığını” iddia etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafiz, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Kahire’de Anadolu Ajansı’nın (AA) muhabirlerinin gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayı tamamen reddettiklerini ifade eden Hafiz, gözaltına alınan kişilerin yasal olmayan “Türk elektronik medya komiteleri” için çalıştıklarını savundu.

“Mısır’ın imajını bozmak amacıyla haber yapıyorlar”

Söz konusu kişilerin “Mısır’daki siyasi, güvenlik ve hukuki durumlarla ilgili uydurma ve yanlış haberleri yaymak üzere terörist Müslüman Kardeşler örgütünün kurduğu ve Türkiye tarafından desteklenen bir şirket adı altında çalıştığını” ifade eden sözcü, “ülkenin ulusal ve uluslararası imajını bozmak amacıyla bu haberlerin Türkiye’deki inlere gönderildiğini” bildirdi.

“Türkiye basın özgürlüğünde en kötü ülkelerden biri”

Tüm prosedürlerin yasalara uygun olduğunu belirten Hafiz, “Türkiye’nin temel özgürlükler başta olmak üzere ifade ve basın özgürlüğü konusunda en kötü ülkelerden biri olduğunu” öne sürerek, Türkiye’nin yaptığı açıklamayı çirkin bulduklarını ifade etti.

Türkiye’nin ‘eski bir hayal üzerine kurulan sahte şanları canlandırmak amacıyla bölgedeki halkların kaderini silah zoruyla kontrol etmek için radikal terörist milisleri desteklediğini iddia eden Mısırlı sözcü,  Türkiye’nin basın konusunda çamura battığını söyledi.

“180 ülke arasında 157. sırada”

Hafiz, Türkiye’nin tutuklu gazeteciler konusunda çok yüksek bir orana sahip oluğunu, 180 ülke arasında 157. sırada olduğunu, raporlara göre 2018-2019 yıllar arasında yaklaşık olarak 682 Türk gazetecinin ruhsatı (basın kartı) iptal ettiğini hatırlattı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER