A3 Haber

Orhan Kemal’in pek çok romanını yazdığı ve 12 yıl yaşadığı ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Orhan Kemal’in pek çok romanını yazdığı ve 12 yıl yaşadığı ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Orhan Kemal’in pek çok romanını yazdığı ve 12 yıl yaşadığı ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya
Ocak 21
15:32 2020

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Orhan Kemal’in 1954-1966 yılları arasında yaşadığı Fatih Cibali’deki iki katlı kargir evinin dışında çatlaklar oluştu. ‘Müfettişler Müfettişi’, ‘Evlerden Biri’, ‘Sokakların Çocuğu’, ‘Suçlu’ adlı romanlarını yazdığı bu ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Orhan Kemal’in Cibali’de bir süre kaldığı 2 katlı ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Binanın dışındaki çatlaklar dikkat çekerken Orhan Kemal’in romanlarında ‘Sinekli Köfteci’ diye geçen lokantanın sahibi ve yakın arkadaşı olan Mustafa Kemal Kutlu’nun oğlu Süleyman Embiya Kutlu binanın müze olması gerektiğini belirterek, “67 senedir burada yaşıyorum. Orhan Kemal ile beraber yargılanan Mustafa Kemal Kutlu’nun oğluyum. Nam-ı değer sinekli köfteci. 1966 senesinde beraber yargılandılar. 1954 yılında buraya geldi. Babam burada lokantacıydı. Romanlarında bahsettiği meşhur sinekli köfteci benim babamın lokantası. 1966 yılında cezaevinden tahliye olduktan sonra 72. Koğuş sahnelendi ve burayı terk etti gidip basın sitesinden ev aldı. Bu evin duvarında ‘Orhan Kemal 1954 -1966 yılların arasında burada yaşadı’ yazılı mermer bir tabela vardı. Şu an burada yaşayan insanlar bu tabelayı kaldırdı. Buraya gelen öğrenci arkadaşlar, ziyaretçiler burayı müze zannediyor. Buranın müze olması gerekir. Orhan Kemal’in ailesi de burayı satın almak istiyor. Ev sahipleriyle görüştüler ama satmıyorlar” dedi.

Orhan Kemal ile babasının lokantasında beraber yemek yediklerini söyleyen Kutlu “1948 ile 1975 yılları arasında faaliyet gösteren, Orhan Kemal’in kitaplarında geçtiği ‘sinekli köfteci’ denilen yer babamın lokantası. Orhan Kemal sabahları buraya gelir, çorbasını içer ve Bab-ı Ali’ye gider, akşam gelir ve babamla birlikte otururdu. En çok sevdiği yemekte kuru fasulye ile ızgara köfteydi” diye konuştu.

Mahalle sakini Barbaros Karayel ise “Yazar Orhan Kemal burada 12 sene yaşamış. 20 senedir bu burada oturuyorum. Duvarlarında çatlaklar oluştu. Bu çatlaklar sıva ile giderildi ama sakat bir ev. Buraya sürekli öğrenciler geliyor. Buranın restore olup müze olması çok daha güzel olur. ” dedi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER