A3 Haber

Eşini balkondan atarak katleden erkeğe ‘akıl sağlığı’ yerinde değil tahliyesi!

Eşini balkondan atarak katleden erkeğe ‘akıl sağlığı’ yerinde değil tahliyesi!

Eşini balkondan atarak katleden erkeğe ‘akıl sağlığı’ yerinde değil tahliyesi!
Ocak 22
14:48 2020

Kadın cinayeti işleyerek, İstanbul Esenyurt’ta eşi Sevda Gürler’i balkondan atarak katletmekten yargılanan Bahadır Gürler için Adli Tıp Kurumu’ndan akıl sağlığının yerinde olmadığı raporu geldi. Mahkeme sanığın tahliyesine karar verdi.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen ilk duruşmada eşi Sevda Gürler’i balkondan atarak katleden Bahadır Gürler, olay anını net olarak hatırlamadığını fakat emniyette verdiği ifadenin doğru olduğunu söyledi.

Gürler, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 15 gün yatarak tedavi gördüğünü ve bir yıl boyunca ilaç kullandığını ifade etti. Mahkeme, Gürler’in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için sanığın Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi.

“İşlediği fiilin sonuçlarını algılayamadı”

Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı rapor, dördüncü duruşmada mahkemeye ulaştı. Raporda sanık Gürler’in akıl sağlığının yerinde olmadığı, bu sebeple de cezai görüşünün olmadığı ifade edildi. Raporun gelmesinin ardından mütalaasını açıklayan savcı, sanığın olay anında akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin sonuçlarını algılayamadığını söyledi.
Sanık Gürler’in davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azalmış olduğunu ifade eden savcı, sanığa ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti de Adli Tıp Kurumu raporunu dikkate alarak sanığın akıl hastaları için yüksek güvenlikli sağlık kurumlarından birinde korunmasına ve tedavi edilmesine karar vererek sanığı tahliye etti. Heyet, Adli Tıp Kurumu raporuna karşı tarafların savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER