A3 Haber

CHP’li Özkoç: Tank palet fabrikasında ticari araç üretiliyor

CHP’li Özkoç: Tank palet fabrikasında ticari araç üretiliyor

CHP’li Özkoç: Tank palet fabrikasında ticari araç üretiliyor
Şubat 04
15:33 2020

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yayımladığı yazılı açıklamada, tank palet fabrikasında ticari araç üretildiğini ileri sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, tank palet fabrikasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. CHP’li Özkoç, tank paleti fabrikasında ticari araç üretildiğini ileri sürerken, “Her adımı gizli, her adımı yalana karışmış bir süreci ilmek ilmek ortaya çıkartıyoruz. CHP olmasaydı, Türkiye ne tank palet peşkeşini ne Altay tankı ihalesini ne Katar ordusunu ne de üretimin başlamadığını bilecekti” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in süreç ile ilgili sorumluluğunun bulunduğunu ifade eden Özkoç, “Altay tankı seri üretim ihalesi, sizin başkanlığınızda yapıldı. İhale sözleşmesinde bizzat sizin imzanız var. Sözleşmenin imzalandığı gün, sosyal medya hesabınız üzerinden, ‘İlk Altay tankı, 18 ay sonra teslim edilecek. Hayırlı olsun’ açıklamasını yaptınız. Sizin açıklamanız uyarınca, ilk tankın Mayıs 2020’de Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi gerekiyor. Altay tankı ihale sözleşmesini, sen imzaladın, ‘ilk tank 18 ay sonra teslim edilecek’ açıklamasını sen yaptın. Aradan 14 ay geçmiş, bir tek çivi çakılmamış. ‘Bilemedik, öngöremedik’ ne demek? Derhal istifa et” dedi.

“Peşkeşle, beceriksizlikle kaybedecek vakti yok”

Eski Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin ise Savunma Sanayii Başkanlığı bütçesini savunurken, “Tank palet fabrikası, tanklarımızın üretimi için tahsis edilmiştir” açıklaması yaptığını ifade eden Özkoç, “Ethem Sancak ise ‘Silahlı Kuvvetler bir an önce tank istiyor. Arifiye’nin imkanlarını kullanarak, tankları zamanında teslim edeceğiz’ dedi. Aylardır hepimize, tüm kamuoyuna, Altay tankının tank palet fabrikasında üretildiği, bunun acil bir iş olduğu yalanı anlatılıyor. 14 ay sonra, Altay tankı için tek bir çivinin çakılmadığını söylüyorsunuz. ‘Biz motor için böyle koşullar oluşacağını bilmiyorduk, düşünemedik, öngöremedik’… Vicdandan, akıldan, beceriden yoksun bir açıklama kabul edilemez. O görevden derhal istifa edin. Ana ocaklarına şehit ateşinin düştüğü bu günlerde, ülkemizin böyle arka hesaplarla, peşkeşle, beceriksizlikle kaybedecek vakti yok” dedi.

“Ticari araç üretiliyor”

Özkoç, tank palet fabrikasın ticari araç üretildiğini iddia ederken, “Tank palet fabrikası, ordumuzun en büyük tesislerinden bir tanesi ve işçimizle, mühendisimizle, depomuzdaki malzemelerimizle devrettiler fabrikayı. Ordumuzun tesisi içinde BMC, kendi ticari aracını üretiyor. Yazıklar olsun. Bir de bize ders çalışmamızı söylüyorlar. Her adımı gizli, her adımı yalana karışmış bir süreci ilmek ilmek ortaya çıkartıyoruz. CHP olmasaydı, Türkiye ne tank palet peşkeşini ne Altay tankı ihalesini ne Katar ordusunu ne de üretimin başlamadığını bilecekti. Biz dersimizi çok iyi çalışıyoruz, siz aklınıza, vicdanınıza ve bürokrat kimliğinize sahip çıkın” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER