A3 Haber

Ege Üniversitesi kütüphanesi artık dışarıdan gelenlere ücretli

Ege Üniversitesi kütüphanesi artık dışarıdan gelenlere ücretli

Ege Üniversitesi kütüphanesi artık dışarıdan gelenlere ücretli
Şubat 18
11:43 2020

Ege Üniversitesi yönetimi, kendi öğrencileri dışında dışarıdan gelen herkese kütüphaneyi ücretli hale getirdi.

Ege Üniversitesi’nde kütüphane kullanımı dışarıdan gelen kişiler için ücretli hale getirildi. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, tüm dış kullanıcılar için günlük girişin 1 TL, diğer üniversite öğrencilerinin dönemlik kullanımı 100 TL, dönemlik kişisel üyelikler 250 TL, dijital bir veriyi tarama ise sayfa başı 1 TL olarak belirlendi.

“Karar bilimsel çalışmaya engel olur”

Sosyal medyada, Ege Üniversitesi’nin aldığı karara birçok tepki gelirken, Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri, kararın bilimsel çalışma yapılmasına engel olacağını söyledi.

İleri, “Burası bir kamu üniversitesi. Üniversiteden faydalananlar da hangi üniversitenin öğrencisi olursa olsun yine öğrenciler. Böyle bir durum kamu üniversitelerinde yaşanılan bir şey değildi. Kamunun parasıyla yapılmış, bilim üretmesi için, öğrencilerin ve akademisyenlerin araştırma yapması için kurulan kurumlar üniversiteler. Aynı zamanda bu kütüphanelerde bu toplumun ortak malı. Buradan yararlanmak isteyen üniversite öğrencilerine, araştırmacıya kütüphaneyi paralı hale getirmek, kütüphane hizmetinin satılması haline getiriyor. Bu karar bilimsel çalışma yapılmasına engel olur. Farklı üniversite öğrencilerinin araştırma yaparken üniversite kütüphanesini kullanmasını bir haktır. Üniversite kütüphaneleri tekrar ortak kullanıma açılmalı. Ege Üniversitesi’nin kütüphanesiyle ilgili alınan böyle bir kararda bilimin, akademinin ilerlemesini engeller” diye konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER