A3 Haber

Yahya’nın intiharı, aşirette yüz yıllık başlık parasını kaldırdı

Yahya’nın intiharı, aşirette yüz yıllık başlık parasını kaldırdı

Yahya’nın intiharı, aşirette yüz yıllık başlık parasını kaldırdı
Şubat 24
11:49 2020

Şırnak’ta, sevdiği ile evlenebilmesi için yüklü miktarda başlık parası istenilen Yahya B.’nin intihar etmesinin ardından Batuyan Aşireti, yüz yıllardır süren başlık parası geleneğini sonlandırdı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, başlık parası geleneğini kaldıran aşiretlere, Batuyan Aşireti de katıldı. Kararın alınmasına ise sevdiği kadınla evlenebilmek için 100 bin lira ile yüklü miktarda altın istenilen 22 yaşındaki Yahya B.’nin iki ay önce intihar etmesi neden oldu.

Acı olayın ardından aşiretin ileri gelenleri toplanarak, başlık parasının kaldırılması kararı aldı. Toplantıda, daha önce en az 100 bin lira olan başlık parası kaldırılırken, düğünde damat tarafının geline sadece 2 altın bilezik, 75 santimetre altın zincir, 1 altın küpe ve 2 altın yüzük alması kararlaştırıldı.

Kumçatı beldesinde bir araya gelen Batuyan Aşireti ileri gelenleri kararın tüm mensupları için geçerliği olduğunu bildirdi. Kumçatı Belde Belediye Başkanı Nimet Demir, aldıkları kararda intihar eden Yahya B.’nin etkili olduğunu ifade ederek, “Bir gencimiz altınlar yüzünden intihar etti. Belediye başkanı olarak muhtarlarımız, imamlarımızı ve kanaat önderlerimizle toplandık. Başlık parasının kaldırılmasına karar verdik. Bu karar tüm Batuyan aşireti için geçerlidir” diye konuştu.

En çok gençler sevindi

Atatürk Mahallesi Muhtarı Ahmet Demir de yüz yıllarıdır sürdürülen başlık parası geleneğinin kaldırılmasının belde halkını ve gençleri sevindirdiğini söyledi.

Belde sakinlerinden Ali Cengiz de kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Gençlerin evlenmesi çok masraflıydı. Sadece tatlılık dediğimiz geleneğin masrafı 30 bin liraydı. Bunu kaldırdılar. Buna vesile olanlara teşekkür ederiz” dedi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER