A3 Haber

40 barodan tutuklu gazetecilere destek açıklaması: Gazetecilik suç değildir

40 barodan tutuklu gazetecilere destek açıklaması: Gazetecilik suç değildir

40 barodan tutuklu gazetecilere destek açıklaması: Gazetecilik suç değildir
Mart 07
18:42 2020

40 baro, gazetecilerin tutuklanması ve gözaltına alınmasına karşı ortak açıklamayla tepki gösterdi.

A3 Haber Merkezi- Aralarında Ankara, İzmir ve Diyarbakır barolarının da bulunduğu 40 baro, Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve gazeteci Hülya Kılınç’ın tutuklanması ve Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve editörü Semiha Alankuş’un ifadelerinin alınmasına tepki gösterdi.

Gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanmasına dair açıklama yapan barolar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kararı ile odatv.com internet haber sitesine idari tedbir mahiyetinde erişim engeli getirilmesine tepki göstererek, gazetecilerin tutuklanması ve haber sitesine erişim engelinin ifade özgürlüğüne baskı olduğunu vurguladı.

“Anayasaya göre basın hürdür”

Barolar tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Gazeteciler Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç’ın tutuklanması, gazeteciler Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser’in tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmesi ve Oda TV haber sitesine erişimin engellenmesi ifade özgürlüğüne açık bir baskı ve gözdağıdır. Sayısız defa belirttiğimiz üzere, hiç kimse suç işleme özgürlüğü içinde değildir. Ancak hukukun üstünlüğüne uygun olmayan, siyasi hesaplaşma tarzı yöntemlerle soruşturma yapıldığı algısı doğuran ve kaygıları güçlendiren her soruşturma hak ihlali yaratır. Kamuoyunu ilgilendiren, halkın öğrenme ve tartışma hakkı bulunan hallerde, devletin güvenlik ihtiyacı ile halkın bilme hakkı ve gazetecilerin ifade özgürlüğü çatıştığında, ifade özgürlüğü belli konularda devletin güvenlik ihtiyacının önüne geçer. Anayasamıza göre basın hürdür ve sansür edilemez. Gazeteciliğin suç olmadığını bildirir; keyfi, anayasaya, hukuka ve demokratik toplum gereklerine aykırı uygulamaların son bulmasını beklediğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER