A3 Haber

Araştırma: Vatandaşın yüzde 84’ü sokağa çıkma yasağını destekliyor

Araştırma: Vatandaşın yüzde 84’ü sokağa çıkma yasağını destekliyor

Araştırma: Vatandaşın yüzde 84’ü sokağa çıkma yasağını destekliyor
Nisan 06
08:34 2020

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenli olarak sunumu yapılan “Gündemetre Türkiye’nin Gündemi Araştırması” başlıklı sunumun Mart sonuçlarına göre yurttaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30’u desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu, yüzde 16’sı da sokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından 81 ilde 2 bin 605 kişinin katılımıyla yapılan çalışmada, tüm yaş ve eğitim grupları orantılı bir şekilde yer aldı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre salgın tedbirleri kapsamında video konferans yoluyla CHP Genel Başkan Başdanışmanı Veli Özdemir tarafından gerçekleştirilen sunumda, özetle şu veriler yer aldı:

  • Çalışmada katılımcılara sokağa çıkma yasağı getirilmesini destekleyip desteklemedikleri soruldu. Buna göre yurttaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30’u desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu, yüzde 16’sı da sokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti.
  • “Türkiye’nin çözülmesi gereken acil sorunları nelerdir” sorusuna verilen yanıtlarda koronavirüs salgını yüzde 46 oranıyla birinci sırada, ekonomik kriz sorunu yüzde 31 oranıyla ikinci sırada, işsizlik sorunu yüzde 15 oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Hayat pahalılığı sorununun da yüzde 6 oranıyla altıncı sırada yer almasıyla birlikte ekonomik sorunların oluşturduğu oranın yüzde 52’ye çıkarak, koronavirüs salgınını bile geride bırakmış oldu.
  • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 76, bazen dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı 19, her zaman dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 5 oldu. Zorunlu olarak dışarı çıkıldığında insanlarla arasına mesafe koyduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 78, bu kurala bazen uyduklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 20 oldu. Buna göre sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kurallarına uyanların oranı yüzde 90 seviyesini aştı.
  • Yurttaşların yüzde 67’si salgın nedeniyle fazladan dezenfektan aldığını ifade ederken, yüzde 31’i fazladan gıda ürünleri, yüzde 48’i ise her zamankinden fazla temizlik ürünü aldığını bildirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER