A3 Haber

Fırtına can aldı: Ardahan’da 152 bina, Artvin’de 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık hasar gördü

Fırtına can aldı: Ardahan’da 152 bina, Artvin’de 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık hasar gördü

Fırtına can aldı: Ardahan’da 152 bina, Artvin’de 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık hasar gördü
Mayıs 26
18:38 2020

Karadeniz ve Doğu Anadolu’yu etkisi altına alan fırtınada Ardahan’da bir kişi yaşamını yitirirken, üç kişi de yaralandı. Ardahan’da 152 bina, Artvin’de 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık hasar gördü.

A3 Haber Merkezi- Doğu Anadolu’yu etkisi altına alan fırtına, Ardahan’da büyük zarara yol açtı. Hızı 70 kilometreyi geçen fırtına nedeniyle Ardahan kent merkezindeki birçok binanın çatısı uçtu. Fırtına sebebiyle Ardahan’da bir kişi yaşamını yitirirken, üç kişi de yaralandı. Görevliler tarafından yapılan ilk tespitlerde kentte 11’i kamu olmak üzere 152 binada hasar olduğu belirlendi.

Fırtınada çoğunluğu çatı olmak üzere binalarda hasar oluştuğunu belirten Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, “11’i kamu binası olmak üzere 137’si şahıs, 4’ü ise iş yeri çatısı toplamda 152 binada büyük küçük hasarlar oluşmuş. Bunların büyük kısmı çatılardan oluşmakta. Ekiplerimiz hasarların durumunu değerlendirmek için şu an sahada” dedi.

Fırtına nedeniyle evinin çatısından düşüp, yaşamını yitirdi

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Dereyolu köyünde yaşayan, üç çocuk babası 52 yaşındaki Seçkin Çetinkaya, şiddetli rüzgarda hasar görmesi nedeniyle tamir için evinin çatısına çıktı. Fırtınanın etkisiyle dengesini kaybeden Seçkin Çetinkaya, zemine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Öte yandan Göle’de büyük hasara neden olan fırtınada, binanın çatısından kopan sac parçasının çarptığı kişi de yaralandı. Ardahan’da toplam üç kişi fırtına nedeniyle yaralandı.

Artvin Şavşat’da fırtına hasara neden oldu

Artvin’in Şavşat ilçesinde gece saatlerinde başlayıp, hızını artıran rüzgar, yaşamı olumsuz etkiledi. Rüzgar nedeniyle, ilçeye bağlı Pınarlı, Aşağı Koyunlu ve Yukarı Koyunlu köylerinde bazı evlerin çatıları uçarken, hasar gören 28 ev, 12 ahır ve 24 samanlık kullanılmaz hale geldi. Etkili olan rüzgar nedeniyle bazı traktörler de zarar gördü. Jandarma ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekipleri, bölgedeki köylere giderek, yöre sakinlerinin sıkıntılarının çözülmesi için çalışma başlattı.

Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, “Yıllardır bölgede böyle bir fırtına olmamış. Fırtınadan evleri zarar gören vatandaşlarımıza konaklama yerleri ayarlandı. Aç ve açıkta kimse bırakılmadı. Fırtınanın zarar verdiği bütün köylerimize ulaştık. Fırtınadan zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kaymakamlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Devletimiz hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmaz. İlgili birimlerimize gerekli talimatları verdik. Yaralar en kısa sürede sarılacaktır. Can kaybı olmaması sevindirici oldu” dedi.

Öte yandan, şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle bazı köylerdeki ormanlık alanlar da zarar gördü.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER