A3 Haber

AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, belediyenin hazineye borcunu camiyle ödeyecek

AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, belediyenin hazineye borcunu camiyle ödeyecek

AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, belediyenin hazineye borcunu camiyle ödeyecek
Mayıs 29
13:18 2020

AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Güneştepe Cami’nin belediyenin borcuna mahsuben 33 milyon liraya Maliye Hazinesi’ne devredilmesi için yetki aldı. Caminin devredileceğini AKP’lilere bile söylemedi. Konu kamuoyunda tartışmalara neden olurken Göksu’nun belediyenin borcuna karşılık ibadet alanını gizli şekilde bakanlığa devrettiği hakkındaki habere erişim engeli getirildi.

A3 Haber Merkezi- AKP’nin yönettiği ilçe belediyeleri, borçlarını ödemek için kaynak bulamayınca elindeki dini tesis alanlarını satmaya başladı. İstanbul’da cami satış furyasına Sancaktepe, Üsküdar ve Güngören’den sonra Esenler Belediyesi de katıldı.

Kemer Mahallesi’nde 32 yıllık Güneştepe Cami’nin de bulunduğu arazi Esenler Belediyesi’nin vergi borcuna mahsuben yaklaşık 33 milyon 341 bin 8 lira bedel üzerinden Maliye Hazinesi’ne devredilecek.

“Pandemi sürecini fırsat bilip oldu bittiye getirdiler”

İBB Meclisi’ndeki performansıyla dikkat çeken AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, önceki gün olağanüstü toplanan ilçe belediye meclisinden bir taşınmazın satışı için yetki istedi.

Gündem maddeleri arasında gayrimenkulün satışı hakkında Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifi yer alıyordu. Ancak, gayrimenkulle ilgili olarak toplantı öncesinde belediye meclis üyelerine bilgi verilmedi.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre Esenler Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Kemal Şahin, “Biz toplantı salonuna girene kadar gayrimenkulün satışı hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Normalde bu gayrimenkul satışı yapılırken komisyon raporu hazırlanır ve meclis üyelerine iki gün önceden rapor verilirdi. Pandemi sürecini fırsat bilip oldu bittiye getirdiler. Toplantıdan sonra yaptığım araştırmayla satılan yerin ibadet alanını gördüm” dedi.

“Bilseler belki karşı çıkarlardı”

Olağanüstü meclis oturumu sırasında gayrimenkule ait ada parsel numarasının hızlıca okunup onay istendiğini belirten Şahin, şöyle konuştu: “AKP’li meclis üyeleri dahil hiç kimse, neresinin satıldığını bilmiyordu. Dini tesis alanının satıldığını bilseler belki karşı çıkarlardı. Göksu borç ödemek için bugüne kadar belediyeye ait çok sayıda taşınmazı sattı. İlk kez ibadet alanı da satıldı. O da tepki görmemek için gizli kapaklı yapıldı. İbadet mekanını ticari bir mantıkla borç ödemesine konu etmek etik değil. Kültürümüz ve temel değerlerimizle örtüşmüyor ibadet yerini satmak kabul edilemez.

Habere erişim engeli

Tevfik Göksu’nun belediyenin borcuna karşılık ibadet alanını gizli şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devrettiği hakkındaki habere erişim engeli geldi. Daha önce de hakkında yapılan bir çok haber için erişim engeli getirilen Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun, bu kez ‘belediyenin borcuna karşılık ibadet alanını Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devretmesi’ ile ilgili  haberlere erişim engeli getirildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER