A3 Haber

AKP’li belediyede israf: 1.5 milyon liraya yapılıp bir kere kullanılan yağlı güreş tesisi yıkıldı

AKP’li belediyede israf: 1.5 milyon liraya yapılıp bir kere kullanılan yağlı güreş tesisi yıkıldı

AKP’li belediyede israf: 1.5 milyon liraya yapılıp bir kere kullanılan yağlı güreş tesisi yıkıldı
Haziran 11
22:45 2020

Düzce’de 2017 yılında yağlı güreşler için yaklaşık 1.5 milyon lira haracanarak yapılan İsmail Atay Er Meydanı, güreşleri sonlandıran yeni AKP’li Belediye Başkanı Faruk Özlü tarafından kaldırıldı. Alanda güreşlerin izlenmesi için kurulan tribünler ve bazı yapılar yıkıldı. Tesisler yapıldıktan sonra sadece bir defa kullanılmıştı.

Düzce’de 2017 yılında dönemin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından yaptırılan ‘İsmail Atay Er Meydanı’ndaki tribünler için yıkım kararı alındı. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, yağlı pehlivan güreşleri için yapılan alanın atıl kalması nedeniyle tribünlerin yıkıldığını açıkladı.

Duvar‘ın haberine göre, 2004-2009 ve 2014-2017 dönemleri arasında AKP’den seçilerek Düzce’de belediye başkanlığı yapan Mehmet Keleş, ilk kez 2006 yılında yağlı güreşler için start vermişti. 2017 yılında da yaklaşık 1.5 milyon lira harcanarak, kalıcı konutlar bölgesinde yağlı pehlivan güreş alanı ve tribün yapıldı. 3 bin kişilik güreş stadyumuna da Düzce’den yetişen pehlivan İsmail Atay’ın adı verildi. Büyük bir törenle açılan stadyumda 11’inci geleneksel yağlı pehlivan güreşleri yapıldı.

Yeni başkan bitirdi

Ancak 2006’dan 2017 tarihine kadar 11 kez yapılan güreşler, 2019 seçimlerinde yine AKP’den başkanlığa seçilen Faruk Özlü döneminde sonlandırıldı. Güreşlerin Düzce’de büyük bir ilgiyle karşılandığını vurgulayan eski başkan Mehmet Keleş, stadyumun sökülmesi kararına tepki göstererek, “İsmail Atay stadyumu sportif alanda yapılan bir yatırımdı. Geleneksel hale getirilen yağlı pehlivan güreşleri için iyi bir alandı. Hem güreşlerin sonlandırılması hem de tribünlerin yıkılacak olmasını anlamak mümkün değildir” dedi.

Alana ismi verilen İsmail Atay kimdir?

Düzceli Çolak İsmail Atay, 1918 yılında Çakırlar Çiftlik Köyü’nde doğdu. 1936 yılında güreşe başladı. 1938 yılında minder güreşlerinde milli takıma seçildi. 1946 yılında Kırkpınar güreşlerine başladı. Döneminin ünlü pehlivanları ile güreşti. Atay, 1947 yılında Hayrabolulu Süleyman ile berabere kalmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER