A3 Haber

Prof. Dr. Kayıhan Pala: Normalleşme kararı verilerle değil, ekonomik ve siyasal gerekçelerle verilmiş

Prof. Dr. Kayıhan Pala: Normalleşme kararı verilerle değil, ekonomik ve siyasal gerekçelerle verilmiş

Prof. Dr. Kayıhan Pala: Normalleşme kararı verilerle değil, ekonomik ve siyasal gerekçelerle verilmiş
Haziran 14
08:39 2020

Türkiye’de Covid-19 vaka sayıları yükselişe geçti. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Öyle görünüyor ki yeniden açılma kararları bilimsel verilere göre değil, ekonomik ve siyasal gerekçelerle verilmiş durumda” dedi.

A3 Haber Merkezi- Türkiye’de Covid-19 vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nin açıkladığı verilere göre en son 13 Haziran’da vaka sayısı bin 459’a çıktı. En son 29 Mayıs’ta vaka sayısı binin üzerinde açıklanmıştı.

Doktorların ve bilim insanlarının Türkiye’de tedbirlerin erken ve ekonomik kaygılarla kaldırıldığı uyarıları maalesef vaka artışı olarak karşımıza çıktı. Vaka sayılarının bir ara 800’lere düştüğünü hatırlatan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, artışın yüzde 50 olduğuna dikkat çekti. Pala, ne yazık ki epidemolijik verilerle değil ekonomik kaygılarla kaldırılan tedbirlerin sonuçlarını yaşadığımızı söyledi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Serhat Ünal ise her an kurallara geri dönüş olabilir uyarısında bulundu.

“Ölüm sayısında artış da gündeme gelebilir”

Vaka artışını Evrensel’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, vaka sayılarının 800’ün altına düşmüşken birden 1200’e ulaştığını, yüzde 50’lik bir artış yaşandığına vurgu yaparak “Birkaç gündür Bursa, Diyarbakır, Manisa, Ankara ve yurdun değişik yerlerinden vaka artışı haberleri geliyor. 11 Mayıs’la başlayan yeniden açılma süreciyle vaka artışının yanı sıra yoğun bakım ve de entübe hasta sayısında da bir miktar artış yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunun 1 Haziran’la devam eden serbestleştirme ve tedbirlerin kaldırılmasının bu tabloyu ortaya çıkardığı çok açık. Biz daha önce bu yeniden açılmanın epidemiyolojik verilere göre planlaması konusundaki uyarılarımızı paylaşmıştık. Öyle görünüyor ki yeniden açılma kararları bilimsel verilere göre değil, ekonomik ve siyasal gerekçelerle verilmiş durumda. Böyle devam etmesi halinde hafif artışla birlikte ölüm sayısında artış da gündeme gelebilir” diye konuştu.

“Hastalık yaygın bir biçimde sürüyor”

Ellerin yıkanması, fiziki mesafenin korunması ve maske takılması gibi bireysel önlemlerin yanında asıl olarak kamusal ve kurumsal önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapan Pala, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü bireyin tek başına alacağı önlemler sınırlıdır. Hem işyerleri hem kamuya açık alanlar gibi yerlerde bir düzenleme yapılması zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Toplumda zaten düşük olan risk algısı daha da düşmüş görünüyor. Ama hastalık yaygın bir biçimde sürüyor. Örneğin Diyarbakır’da olgu patlamasına bakacak olursak, ya da Ankara’da birdenbire yükselen olgu sayısına bakacak olursak Türkiye’de de sürüyor. Virüsün hastalık yapma yeteneğinde azalma olmadığı ve bütün dünyada da çok sayıda olgunun kayıtlara girdiğini biliyoruz. Bu nedenle önlemleri almaya devam etmeliyiz.

“Salgının ilk dalgasını baskılayabilmiş değiliz”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Serhat Ünal, düşüş eğiliminde bir problem olursa her an kurallara geri dönüş olabilir uyarısında bulundu. Havaların ısınması, yasakların kalkmasının tehdidin geçtiği algısına neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ünal, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıklamalarına göre dünyada en yüksek vakaların olduğu günlere gelindiğini ve tehdidin henüz geçmediğine dikkat çekerek “Günde 106 bin vakadan bahsedilirken şimdi günde 130 bin vakadan bahsediliyor. Dünyada böyle giderken bizde sıfırlamak kolay değil” dedi.

Doç. Dr. Çağhan Kızıl, vaka artışı devam ederken fiziksel mesafenin de hızla azaldığını belirterek “Bunun riskini görürken yakın zamanda 3 saatlik bir sınava 2.5 milyon genç girecek, aileler de dışarıda bekleyecek. Milyonlarca insan!” diyerek riske dikkat çekti. Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz da, bin 195’e çıkan vaka sayısıyla 28-29 Mayıs seviyesine geri döndüğümüze dikkat çekerek “Salgının ilk dalgasını baskılayabilmiş değiliz” değerlendirmesini yaptı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER