A3 Haber

Sinan Aygün’den Mimarlar Odası Başkanı Candan hakkında suç duyurusu

Sinan Aygün’den Mimarlar Odası Başkanı Candan hakkında suç duyurusu

Sinan Aygün’den Mimarlar Odası Başkanı Candan hakkında suç duyurusu
Haziran 27
10:17 2020

Sinan Aygün, ABB tarafından mühürlenen TOGO Kuleleri’yle ilgili Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Kuleler’de 12 gayrimenkulün satışının iptal, bir gayrimenkulün de iade edildiğini ve bankanın kredi limitini kapattığını ifade eden Aygün, “Hakaret, haksız rekabet, görevini kötüye kullanma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarını yöneltti.

Sinan Aygün’ün avukatı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede, müvekkilinin bir özel televizyon programında olduğu sırada Candan’ın canlı yayına bağlanarak ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın açıklamaları doğrultusunda TOGO Kuleleri hakkında beyanlarda bulunduğunu ve yaptığı açıklamalarla ‘algı operasyonu’ yürüttüğünü belirtti.

Dilekçede TOGO Kuleleri hakkında yürütülen ‘algı operasyonu’ sonucu 12 adet gayrimenkulün satışının iptal edildiği, bir gayrimenkulün de bedelinin iade edildiği kaydedilerek, özel bir bankanın da Aygün’ün şirketinin kredi limitini ‘haksız olarak’ kapattığı savunuldu.

Candan’ın TOGO Kuleleri’nde ‘haksız emsal artışı’ yaparak Aygün’ün rant sağladığına yönelik sözleri dilekçede ‘suç’ olarak sıralanırken, Candan’ın meslek odası başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamalarda Aygün’e ‘hakaret ettiği’ ve ‘görevini kötüye kullandığı’ ileri sürüldü. Ayrıca Candan’ın Aygün hakkındaki sözlerinin ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçunu oluşturduğu iddiasında bulunuldu.

Candan, Aygün’ün suç duyurusunu şöyle değerlendirdi:

“Bu suç duyurusu sıkışmışlığın göstergesidir. Mücadelemiz toplum nezdinde de büyük karşılık bulmuştur, bundan rahatsız olunmuştur. Kent suçu işleyenlerin peşini bırakmayacağız. Kişiye özel ayrıcalıklı imar rantına mahkeme dur demiş, belediye de mühürlemiştir. Biz tam da görevimizin gereğini yerine getirdik. Bilimden ve teknikten gücünü alan kamu yararını savunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bu tür girişimler bizi yıldırmayacaktır. Gökçek ve Aygün hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Televizyon programlarında hakarete varan cümleler kuran kendisidir. Ankara’daki kentsel rant paylaşımını, ayrıcalıklı imar haklarını parsel parsel takip etmeye devam edeceğiz, TOGO ikiz kuleleri davasında ortaya çıkan girift ilişkiler buzdağının görünen yüzüdür. Çukurambar’dan çevre yoluna kadar bunun gibi onlarca ayrıcalıklı imar hakkı verilmiş ve odamızca onlarca dava açılmıştır. Ankaralının hakkını gasp edenler yargı önünde hesap verene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER