A3 Haber

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçlamasıyla dava

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçlamasıyla dava

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçlamasıyla dava
Temmuz 07
22:46 2020

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Halk TV’de yayımlanan “Halk Arenası” programında yaptıkları eleştirel açıklamalar nedeniyle “Bedelini ödeyecekler” diyerek hedef gösterdiği sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

A3 Haber Merkezi- “Halk Arenası” programındaki eleştirel ifadeleri nedeniyle sanatçılar 75 yaşındaki Müjdat Gezen ve 77 yaşındaki Metin Akpınar hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Gezen ve Akpınar’ın “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 1’er yıl 2’şer aydan 4’er yıl 8’er aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame gönderildiği Anadolu Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Halk Tv’de yayımlanan “Halk Arenası” programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilişkin eleştirel ifadeler kullanan sanatçılar Metin Akpınar ile Müjdat Gezen, önce iktidar basınının ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefi olmuştu.

Erdoğan, Akpınar ve Gezen için, “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler. Bunun bedelini ödeyecekler. Bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi git yargıda bedelini öde” demişti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da hedef göstermenin ardından “İç savaş ve darbe çağrısı” iddiasıyla iki sanatçı hakkında soruşturma başlatmıştı. Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, 24 Aralık 2018 tarihinde sabah saatlerinde evlerine gelen polisler tarafından ifade vermek üzere adliyeye götürülmüştü. Gezen ve Akpınar, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atma adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Karardan 1 ay sonra savcılık, sanatçılar hakkında verilen adli kontrol kararını resen kaldırmıştı.

Akpınar, Uğur Dündar’ın sunuculuğunu yaptığı programda politik eleştirilerde bulunurken ülkedeki kutuplaşmaya dikkat çekmişti. Akpınar, şöyle konuşmuştu: “Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala kavga dövüş olmaz biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir ama bize yazık olur, biz harap oluruz.”

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER