A3 Haber

Rusya: Taraflar isterse, Türkiye ile Kıbrıs arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

Rusya: Taraflar isterse, Türkiye ile Kıbrıs arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

Rusya: Taraflar isterse, Türkiye ile Kıbrıs arasında arabuluculuk yapmaya hazırız
Eylül 07
13:34 2020

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, her iki taraf da isterse, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler nedeniyle ilişkileri hayli gerilen Türkiye ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin onarılmasına yardımcı olabileceklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Kıbrıs’ta yayınlanan Phileleftheros gazetesine demecinde, “Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında iyi komşuluk ilişkileri kurulmasına yardımcı olmaya hazırız, ancak bunu yapmamız için her iki tarafın da bizden yardımcı olmamızı istemesi gerek” dedi.

Lavrov geçmişten beri pek çok defa, Doğu Akdeniz’de sıklıkla yaşanan krizler konusunda endişeli olduklarını söylemiş oldukları hatırlatmasını yaptı.

Lavrov, “Çatışma potansiyelinin artmasıyla sonuçlanabilecek her eylemin kabul edilemez olduğu düşünüyoruz. Bu nedenledir ki bölgedeki devletlerin liderliklerine defalarca, siyasi anlamda ileri görüşlü davranmaya ve tartışmaları sadece ama sadece barışçıl yolla ve hukuk çerçevesinde ele almaları çağrısında bulunduk” dedi.

“Tartışmalı meselelerin çözümlenmesi için uluslararası bir platformumuz mevcut”

Rusya Dışişleri Bakanı, Doğu Akdeniz’de gözlenen ‘gerilimin daha fazla yükselmesine izin verilmemesi için gerekli olan siyasi iradenin hem Lefkoşa hem de Ankara’da var olduğunu değerlendirdiklerini’ belirtti.

Birleşmiş Milletler’e atıfla, “Kaldı ki tartışmalı meselelerin çözümlenmesi için uluslararası bir platformumuz mevcut” diye ekledi.

Ayrıca Lavrov bir soru üstüne, “Türkiye ile olan ilişkilerimize gelirsek, Kıbrıslı dostlarımıza bir defa daha temin ederim ki Rusya-Türkiye ilişkilerinin derinleşmesi, Ankara ile bölgesel meselelerde işbirliği yapma gereksinimimiz Lefkoşa ile olan diyaloğumuzu hiçbir şekilde etkilemiyor ve etkilemeyecek” açıklamasını yaptı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER