A3 Haber

Okulda öpüşme davasında karar: Milli Eğitim felç kalan lise öğrencisine 1 milyon 700 bin lira tazminat ödeyecek

Okulda öpüşme davasında karar: Milli Eğitim felç kalan lise öğrencisine 1 milyon 700 bin lira tazminat ödeyecek

Okulda öpüşme davasında karar: Milli Eğitim felç kalan lise öğrencisine 1 milyon 700 bin lira tazminat ödeyecek
Eylül 17
08:04 2020

Hatay’da lise öğrencisi H.İ. kız arkadaşıyla öpüştüğü suçlamasıyla okul müdürünün odasında azarlandı, suçlandı ve psikolojik baskıya maruz kaldı. Gururu kırılan H.İ. balkondan atlayınca felç kaldı. İdare mahkemesi, olaydan okul yönetimini sorumlu tuttu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrenciye 1 milyon 700 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Öğrencilerin iddiasına göre müdür Ayşe Ersoy, “Yediğiniz haltları anlatın bakalım, öpüşmüşsünüz” dedi. Öğretmen Nevin Ayan da H.İ.’ye “Senin bacına yapsalar ne düşünürdün. Seni okuldan atacağız” diye tehditte bulundu. H.İ. adlı erkek öğrenci, maruz kaldığı psikolojik baskı nedeniyle okulun balkonundan atlayarak intihar girişiminde bulundu.

Hürriyet’te yer alan habere göre H.İ., vahim olayın ardından felçli kalarak yüzde 93 oranında engelli hale geldi. Olayla ilgili soruşturma başlatan Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı, müdür Ayşe Ersoy ile diğer öğretmenlerin H.İ.’yi intihara yönlendirecek fiillerinin saptanmadığı gerekçesiyle 20 Nisan 2016 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

“Öğrencinin gururu incitildi”

Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişliğince 3 Ağustos 2016’da hazırlanan ikinci raporda, gençlerin yaşları itibariyle ergenlik döneminde bulunmaları bakımından olaylardan fazlası ile etkilenebileceği ve ani tepkiler verebileceği, karamsar ve isyankâr bir yapıya sahip olabileceği ve kolayca öfkelenebileceğine dikkat çekildi.

H.İ.’nin ailesi, MEB’e başvurarak zararlarının tazminini istedi. Taleplerinin reddedilmesi üzerine ailenin avukatı Ali Habip, H.İ.’nin hakaretlere, psikolojik baskıya ve şiddete maruz kaldığı için balkondan atladığını, olayda idarenin hizmet kusurunun bulunduğunu ileri sürerek, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

MEB tazminat ödeyecek

Hatay 1’inci İdare Mahkemesi ise oybirliği ile 8 Temmuz 2020’de örnek bir karara imza attı. Mahkeme, H.İ.’ye “kalıcı sakatlık-sürekli iş göremezlik tazminatı” olarak 1 milyon 410 bin TL, anne ve babasına da bakım gideri olarak 109 bin TL ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca H.İ. ve ailesine de toplamda 210 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER