A3 Haber

Soylu AYM’nin bu kararını da beğenmeyecek: Gezi’deki polis şiddeti için bir tazminat kararı daha!

Soylu AYM’nin bu kararını da beğenmeyecek: Gezi’deki polis şiddeti için bir tazminat kararı daha!

Soylu AYM’nin bu kararını da beğenmeyecek: Gezi’deki polis şiddeti için bir tazminat kararı daha!
Eylül 19
09:34 2020

Son günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AYM arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Soylu AYM’nin aldığı kararları eleştirirken AYM’den Soylu’yu kızdıracak bir karar daha geldi. Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı eylemlerinde polis şiddetini kabul edip mağdurlara tazminat ödenmesine karar verdi.

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemlerinin başladığı 1 Haziran 2013 günü aralarında avukat Alper Can Aykaç ve Ayşegül Kumaş ile öğrenci Mustafa Hilooğlu, Mehtap Koç ve Ebru Ak’ın da olduğu 176 gösterici direniş göstermedikleri halde sokakta polis tarafından coplarla dövülerek gözaltına alındı. Dosyaya göre eylemcilerin kafasında ve vücutlarında çürük, sıyrık ve şişlik saptandı.

Eylemcilere 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet savıyla dava açılırken, 30 polis hakkındaki soruşturmada ise takipsizlik kararı verildi. Şüpheli polisler ya kimseyi darp etmediklerini, ya başka bir sokakta olduklarını ya da üzerlerinde cop bulunmadığını ileri sürdü.

Eylemcilerin başvurusu üzerine AYM’nin kararında, orantısız güç kullanıldığı kabul edilmesine karşın savcılığın yedi yıldır tek şüpheliyi dahi tespit edemediği vurgulanarak, “En azından bir delile dahi ulaşamaması dikkate değerdir” denildi. Şüpheliler için daimi arama kararı verilmesine rağmen beş yıldır işlem yapılmadığı belirtildi. Dayak yiyen göstericiler hakkında dava açılmıştı.

Mağdurlara 30’ar bin TL tazminat

Sözcü’de yer alan habere göre, kararda, “Polislerin makul sayılamayacak bir sürede kimliklerinin dahi tespit edilememesinin soruşturmanın özenli ve süratli yürütülmesi yükümlülüğüne aykırı olduğu sonucuna ulaşılmıştır” denildi. İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı açısından gerekli özenin gösterilmediği ifade edildi.

Dolayısıyla AYM, yeniden soruşturma açılmasına ve mağdurlara 30’ar bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Mağdur Avukat Alper Can Aykaç, “AYM, 176 kişinin şiddet gördüğünü kabul etti. Yeniden soruşturma açılacak olması önemlidir. Sadece başvurucular değil, bütün şiddet görenler için bağlayıcıdır. Umarım şiddet konusundaki iyileşmenin göstergesi olur” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER