A3 Haber

Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor

Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor

Mutasyon araştırması: Virüs daha bulaşıcı hale geliyor
Eylül 24
17:25 2020

ABD’nin Houston kentindeki bilim insanları, kentteki koronavirüs (Covid-19) salgınında iki ayrı dönemde yayılan virüs örneklerini karşılaştırdı. Araştırmada, kentte yayılan koronavirüsün zaman içinde daha bulaşıcı hale geldiği sonucuna varıldı.

ABD’nin Houston kentindeki araştırmacılar, hastalardan salgının ilk günlerinde ve son dönemde alınan virüs örneklerini inceledi.

Araştırma, büyük bir kentte yayılan koronavirüsün iki ayrı dalga sırasındaki yapısının incelenmesi açısından bir ilk olma özelliğini taşıyor. Araştırmada, 7 milyon nüfuslu Houston’da salgının ilk patlak verdiği dönemden ve son haftalardan elde edilen 5 bin virüs genomu incelendi. Araştırmacılar, kentteki ikinci dalgada görülen virüs vakalarının neredeyse tamamının mutasyon geçirdiği sonucuna vardı.

Buna göre, kentte son dönemde yayılan virüsün, hücrelere bağlanarak insanları enfekte etmek için kullandığı ‘iğne’lerinin sayısı arttı. Araştırmacılar, kentte virüsün bu türünün hakim hale geldiğini ve bu sayede bulaşıcılığının arttığını belirtti. Bu nedenle, son dönemdeki hastaların viral yükünün ciddi oranda arttığı da aktarıldı.

Bununla birlikte, araştırmada ‘virüsün bu mutasyon nedeniyle daha öldürücü hale geldiğine’ dair herhangi bir bulgu elde edilmesi. Araştırmacılar, mutasyonun Covid-19 hastalığının şiddetini artırdığına dair yeterli kanıt bulunmadığını vurguladı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER